Akytojo betono blokeliai. vis labiau populiarėja tiek Lietuvoje, tiek Europoje. Akytbetonio blokeliai yra masyvus, bet lengvi ir tvirti lyg akmuo. Tai lengvai apdorojama, bei ekologiškai švari medžiaga. Pagal ekologiškumą akytbetonis užima antrą vietą po medienos. Vienas iš privalumų toks, kad akytojo betono blokeliai sulaiko ir akumulioja šilumą, todėl žiemą šilumos nuostaliai mažėja, o vasarą patalpos neįkaista.
Sausi statybiniai mišiniai gaminami naudojant Suomijos firmos “Parteck Concrete Engineering Ltd.” įrengimus. Jų kokybė, techniniai bei ekonominiai rodikliai atitinka aukščiausio lygio standartus. Mišiniams naudojami firmų “Wacker”, “Agualan” ir “Dow” specialūs priedai, kurie žymiai pagerina mišinių—savybes.
Lietuvoje paplitusios betoninės čerpės yra ekologiškai švarus gaminys. Betoninės čerpės tinka tiek naujiems, tiek rekonstruojamiems stogams. Mūsų čerpės atlaiko net 150 užšalimo ciklų. Čerpės gerai izolioja garsą. Spalvą čerpėms suteikia pigmentai, susidedantys iš metalų oksidų – seniausios žmonijai žinomos—dažymo–medžiagos.-Čerpių—stogai—tarnauja—jau—kelių—kartų–žmonėms.
Vokiečių firmos “Gumbolb Dessau” kalkių gamybos technologija, pagal kurią dirba AB “ZABUDOVA”, atitinkama įranga ir tikslus receptūros laikymasis leidžia užtikrinti aukščiausią kalkių kokybę. Gesintos kalkės yra švarios (be priemaišų, negesintų kalkių grūdelių ir smėlio), ekologiškos, neįgeria vandens.
Techniniai duomenis.
Gaminių iš akytojo betono iš gamtinių medžiagų – kvarcinio smėlio ir kalkių – gamybos technologija buvo žinoma jau pereito amžiaus pabaigoje. Šimtmečių sandūroje ji buvo pagerinta, panaudojus kietinimą garu.
Tai tapo išeities tašku toliau tobulinant statybinę medžiagą su daugeliu porų – akytąjį betoną. Anksčiau vartotas pavadinimas “dujų betonas” jau nebeatitinka šiuolaikinio akytojo betono, kadangi būtinas išsipūtimui vandenilis išgaruoja dar prieš kietinimą garais.
Skiriamoji akytojo betono charakteristika yra daugelis porų ir užpildo grūdų sujungimas hidrauline rišamąja medžiaga.
Akytasis betonas (dujų betonas) buvo gaminamas jau šio šimtmečio pradžioje, tačiau tik vėliau gerinant technologinį procesą pavyko sukurti šiuolaikinį akytąjį betoną. Čia ryškus vaidmuo teko Jozefui Hebeliui. Įdiegus lemiamus patobulinimus, jam pavyko suteikti akytajam betonui visiškai naujas savybes ir tuo padėti pamatus kuriant technologiją firmoje “Hebel”, kuri tapo akytojo betono gamybos įrenginių ir technologijos tiekėja. “Hebel” akytajame betone labai smulkiai sumaltą kvarcinį smėlį rišamoji medžiaga suriša į drebučių pavidalo masę, ir tai užtikrina smėlio grūdelių surišimą. Autoklave iš šios masės susidaro kietas kalcio silikatas, persmelktas milijonų porų.
AAB “Hebel”,akytasis betonas savyje suderina pranašumus, kurių įmanoma pasiekti tiktai esant įvairių medžiagų kombinacijai. Savo poringos struktūros dėka jis tuo pat metu masyvus ir lengvas. Viena vertus, jis tvirtas ir nedegus kaip akmuo, antra vertus – lengvas ir paprastai apdorojamas, kaip medis.
Porose esantis oras suteikia ypatingą šilumos izoliacijos efektą. Taigi, apsauginių konstrukcijų iš akytojo betono šiluminė varža triskart didesnė, nei iš keraminių plytų ir 8 kartus didesnė, nei iš sunkiojo betono. Ypač vertinga tai, kad gaminiai tinka ne tik statyti išorines ir vidines sienoms, bet ir sudaryti dangoms ir perdenginiams, ir tai sumažina viso pastato šilumos nuostolius. AAB ”ZABUDOVA” akytasis betonas yra vienintelė sienų medžiaga Baltarusijos Respublikoje, kuri gali būti naudojama be papildomo apšiltinimo. Pastatų iš akytojo betono eksploatavimo metu išlaidos šildymui sumažėja 25-30 % .
Gaminiams iš akytojo betono naudojama tikslaus pjovimo technika, todėl užtikrinamas didelis gaminių išmatavimų tikslumas. Tikslios gaminių geometrinės charakteristikos suteikia galimybę mūryti, naudojant klijų skiedinį.Tai, kad gaminius iš akytojo betono galima sutapdinti, neleidžia susidaryti “šalčio tilteliams”.
Akytojo betono struktūra suteikia galimybę jį lengvai ir tiksliai pjaustyti pagal išmatavimus, gręžti ir frezuoti, ir tai leidžia spręsti architektūrinės išraiškos klausimus.
Palankaus masės ir tūrio santykio dėka visas statybines konstrukcijas patogu transportuoti ir todėl galima visiškai išnaudoti transporto priemonių galimybes.
Akytasis betonas, pasižymėdamas geromis šilumos izoliacijos savybėmis ir šilumos akumuliacijos galimybėmis, užkerta kelią dideliems šilumos nuostoliams žiemą ir suteikia galimybę išvengti pernelyg didelių temperatūrų vasarą; eliminuoja staigius temperatūros svyravimus patalpose; suteikia galimybę reguliuoti oro drėgnumą kambaryje, sugerdamas ir skleisdamas drėgmę ir tuo padeda susidaryti maloniam mikroklimatui.
Akytasis betonas ne tik sudaro daugybę patogumų, jis dar ir visiškai ekologiškas, t.y. neišskiria toksinių junginių. Kaip rodo atlikti tyrimai, akytojo betono radioaktyvumo lygis daug mažesnis, nei leistinas. Akytojo betono ekologinis koeficientas, TSRS Sveikatos ministerijos duomenimis, yra 2,0 ir nusileidžia tik medžiui (koeficientas 1,0). Galima pateikti pavyzdį, kad keraminių plytų šis koeficientas yra 10,0, o keramzitbetonio – 22,0.
AAB “Hebel” akitasys betonas. Gamyklos produkcija atitinka GOST 21520-76 reikalavimus ir nekenkia aplinkai.
Statant blokuotus gyvenamuosius pastatus, pristatant mansardas ir renovuojant – apšiltinant – senus pastatus, gaminiai iš AAB “Hebel” akytojo betono patikimai apsaugo nuo gaisro plitimo. Perdenginių plokščių atsparumo ugniai riba (1 val.) ir nulinė ugnies plitimo riba patvirtinta atitinkamais RF VNIIPO bandymais.