Žmogaus organizmas, kuris negauna kurio nors vieno vitamino, suserga avitaminoze, kai trūksta kelių vitaminų, polivitaminoze, kai negauna daug vitaminų,- hipovitaminoze. Hipovitaminozei būdinga: žmogus greitai pavargsta, jam silpna, sumažėja darbingumas, greičiau peršąla ir suserga infekcinėmis ligomis.
Vitaminų turi daugiau vartoti tie, kurie dirba intensyvų protinį arba fizinį darbą, nėščios ar kūdikį žindančios motinos, žmonės, sergantieji infekcinėmis virškinimo trakto ligomis, kai sutrikęs vitaminų pasisavinimas, taip pat operatoriai, vairuotojai, mašinistai, lakūnai ir kt. Juk vitaminai – tai sveikatos, grožio ir jaunystės eliksyras B6 ir kt. Vitaminai skirstomi į tirpiuosius riebaluose: A, D, E, K ir tirpiuosius vandenyje: C, B₁, B2, P, PP, folinė rūgštis.
Riebaluose tirpūs vitaminai.
Vitaminas A (retinolis). Jo yra gyvūninės kilmės maisto produktuose. Vitaminas A tirpsta riebaluose, todėl ir randamas kartu su riebalais (kepenyse, svieste, grietinėje, piene, aliejuose, žuvų taukuose).
Jis atsparus aukštai temperatūrai, lengvai oksiduojasi, suskyla veikiamas ultravioletinių spindulių. Karotino pigmento yra daržovėse, vaisiuose, uogose. Jo yra pomidoruose, morkose, arbūzuose, apelsinuose, bulvėse, obuoliuose ir kt. Kepenyse ir plonojoje žarnoje jis virsta vitaminu A.
Karotino pigmentas susideda iš trijų izomerų, t. y. iš alfa, beta ir gama karotinų. Vitaminas A reikalingas tam, kad oda ir gleivinė galėtų normaliai funkcionuoti. Jo trūkstant, sutrinka regėjimas, prietemoje žmogus prastai mato, gali susirgti vištakumu.
Dėl to atsiranda pokyčių akyse: akies ragena ir gleivinė rausvėja, nes ašarų liaukos negamina ašarų, kurios vilgo akis ir išplauna nešvarumus. Tuomet į akis patekusios bakterijos sukelia uždegimą, akys pradeda pūliuoti. Senovės graikų filosofas Hipokratas patarė žmonėms, sergantiems šia liga, dabar vadinama vištakumu, valgyti žalias jaučio kepenis. Vitaminas A reikalingas vaikams tuomet, kai formuojasi dantys ir kaulai. Be to, juo gydomos žaizdos.
Retinolis reikalingas angliavandenių, baltymų, fosforo apykaitai, taip pat didina organizmo atsparumą infekcinėms ligoms, mažina cholesterino kiekį kraujyje. Jo turi daugiau vartoti vairuotojai, operatoriai, lakūnai.
Vitamino A biocheminė ir fiziologinė svarba žmogui labai didelė. Manoma, kad jis stabdo kai kurių rūšių vėžį. Per daug vartojant vitamino A, galima apsinuodyti. Tuomet prasideda galvos, sąnarių skausmai, žmogus pasidaro mieguistas, vemia, viduriuoja, greitai pavargsta, lūžinėja kaulai ir nagai. Atsiminkite: reikia valgyti daug daržovių, vaisių ir uogų, kuriose yra karotino.
Vitaminas A, veikiamas deguonies ir šviesos, yra, todėl produktus reikia laikyti tamsioje ir vėsioje vietoje. Vitaminas D (kalciferolis). Vitamino D žinomos kelios cheminės formos. Jos žymimos raidėmis: D2, D3, D4, D5. Augaluose randama vitamino D₂, arba ergokalciferolio. Visų jų biologinis poveikis skirtingas.
Dažniausiai vitamino D trūksta jaunam organizmui.
Dėl to sutrinka kalcio ir fosforo apykaita. Kaulai darosi minkšti, deformuojasi, vaikas suserga rachitu. Suaugusiems vitamino D trūksta labai retai. Daugiau jo reikia vaikams, nėščiai ar žindančiai kūdikį motinai, taip pat žmonėms, kurie gyvena Šiaurėje.
Mokslininkai teigia, kad saulė ir mažiems, ir suaugusiems yra vaistas” nuo rachito. Saikingai kaitinantis saulėje, žmogaus oda tamsėja. Persikaitinus oda parausta, prasideda odos uždegimas. Oda, nuolat veikiama ultravioletinių spindulių, raukšlėjasi, sensta, nyksta elastingumas, švelnumas, gali net susiformuoti piktybinis navikas. Todėl degintis saulėje reikia saikingai, ypač vyresniems žmonėms.
Dabar vitaminą D farmacijos pramonė gamina sintetinį ir išleidžia spiritiniu ir aliejiniu pavidalu. Jis skiriamas vaikams rachito profilaktikai, gydymui ir kt. Vitaminą D vaikui gali skirti tik apylinkės gydytojas, stebintis vaiko sveikatą.
Perdozavus kalciferolį, vaiką gali pykinti, skaudėti galvą ir vidurius, paskui gali atsirasti ir kitų organizmo sutrikimų, kurie kartais esti net pavojingi gyvybei. Vitamino D preparatų draudžiama skirti, kai žmogus jautrus kalciui, serga tuberkulioze, kai kuriomis širdies ir kraujagyslių ligomis ir kt.
Vitamino D paros norma vaikams 0,0025-0,01 µg. Kalciferolio yra gyvūnų kilmės maisto produktuose (piene, svieste, grietinėje, kiaušiniuose ir kt.).
Remtasi – https://lt.wikipedia.org/wiki/Avitaminoz%C4%97