Spa 29, 2021
242 Views
Komentavimas išjungtas įraše Statybinių šiukšlių išvežimas kai atliekami lakavimo darbai.

Statybinių šiukšlių išvežimas kai atliekami lakavimo darbai.

Written by

Plačiau apie lakus:

Aliejiniai lakai dažniausiai gaminami iš kietųjų kopalų (sakų, randamų tropinių šalių žemėje) arba iš sukietintų šviežių sakų (kanifolijos esterų), tirpdant juos sėmenų ar tungo aliejuje ir atitinkamai skiedžiant eteriniais skysčiais.

Riebūs aliejiniai lakai — tai išoriniam dažymui vartojami lakai, kuriuose yra daug aliejaus. Jie džiūsta lėtai (48 val. ir daugiau), bet užtat yra elastingi ir patvarūs.

Liesesni ir visai liesi aliejiniai lakai. Juose daugiau eterinį skiediklių, negu aliejaus; vartojami jie daugiausia vidaus paviršiams — baldams, grindims ir kitiems įrengimams — lakuoti. Šie lakai džiūsta greičiau — 8-24 val.
įmaišius šiek tiek lako į aliejinius dažus, pastarieji pagerėja: sluoksnis darosi patvaresnis, kietesnis ir labiau blizga.
Pagal reikalą, lakus, kaip ir kitus aliejinius dažus, galima skiesti terpentinu ar kitais skiedikliais.

Asfaltiniai (bituminiai) lakai yra gaminami iš natūralaus arba dirbtinio asfalto, kurio svarbiausia sudėtinė dalis yra bitumas.

Asfaltiniai, arba bituminiai, lakai vartojami metaliniams paviršiams dažyti, saugant juos nuo drėgmės ir nuo rūdžių, ir medžiui, — saugant jį nuo puvimo. Jie atsparūs rūgštims ir šarmams, o kai kurie — ir karščiui.

Spiritiniai lakai — tai šelako, kopalų bei sukietintos kanifolijos (esterų) ir dirbtinių sakų (iditolių) tirpalai spirite, daugiausia — medžio spirite.

Spiritiniai lakai greitai ir kietai išdžiūsta, todėl juos patogu vartoti baldams ir kitiems mediniams ar metaliniams dirbiniams lakuoti.

Politūros gaminamos iš tų pačių medžiagų, kaip ir spiritiniai lakai, tik jos yra žymiai skystesnės. Politūrose sakų yra apie 10%.

Dirbtinių sakų — iditolių — politūros toli gražu neprilygsta šelakinėms. Jomis dengti (politūruoti) paviršiai vietomis parausta, vietomis išblunka arba patamsėja; be to, ir sluoksnis jų nepatvarus.

Politūrą dažnai pasigamina patys politūruotojai, ištirpindami žvynelinį arba gabalinį baltąjį šelaką medžio spirite arba denatūrate. Jos tirštumą galima reguliuoti pagal reikalą.

Politūros vartojamos gryniems arba beicuotiems ir gerai paruostiems, o taip pat spiritiniais (arba gerais aliejiniais) lakais lakuotiems mediniams paviršiams poliruoti iki švaraus lygaus (veidrodinio) blizgėjimo.

Nitroceliuliozės lakai, trumpiau vadinami nitrolakais, yra medienos produktų (dažniausiai nitroceliuliozės) tirpalai specialiuose skiedikliuose-tirpikliuose su sakų ir plastifikatorių-minkštintojų priemaiša. Skiedikliais tirpikliais dažniausiai vartojami acetonas, amilacetatas, butilacetatas ir kt.; plastifikatoriais minkštintojais — sėmenų ar ricinos aliejus; sakai — albertoliai, gliftaliai.

Nitrolakus maišant su pigmentais, gaunami nitrodažai, arba nitroemaliai.

Nitrolakai ir nitroemaliai vartojami metalo, medžio ir kitiems gaminiams lakuoti. Ypač plačiai vartojami automobiliams, baldams, žaislams ir panašiems gaminiams dažyti.

Nitrolakai ir emaliai yra patogūs tuo, kad jie labai greitai džiūsta. Per 15-20 min. jie išdžiūsta tiek, kad galima antrą kartą lakuoti arba dažyti. Galutinai išdžiūsta per 30-40 minučių ir duoda tvirtą elastingą (neaižėjanti), atmosferos poveikiams atsparą, tik nelabai blizgantį sluoksnį. Labai blizgantį (veidrodinį) paviršių galima gauti tik svidinant ir poliruojant.
Nitrolaku arba nitrodažais geriausia lakuoti purkštuvu.

Perkant ir vartojant lakus, reikia žiūrėti, kad jie būtų skaidrūs ir neužteršti, gerai lietųsi paviršiuje ir išsilyginti, išdžiūvęs lako sluoksnis būtų tvirtas ir patvarus.

Article Categories:
REMONTAS

Comments are closed.