Agurkai, žinomi kaip „citrina“ arba „kristalinė citrina“ (Cucumis sativus), turi intriguojantį panašumą į visiškai sunokusias citrinas, nepaisant to, kad jie priskiriami cucurbita šeimai. Šios unikalios veislės, vadinamos citrininiais agurkais arba kartais krištoliniais obuoliais, neturi jokio botaninio ryšio su obuoliais ar citrinomis. Kristalų palyginimo tinkamumas atsiskleidžia, kai agurkas yra pjaustomas, atskleidžiamas blizgus minkštimas, beveik permatomos sėklos ir skaidrios sultys, išryškinančios panašumą į kristalų darinių spindesį.
Šios daržovės pasižymi ne tik nuostabia estetika, bet ir nepaprastomis savybėmis. Augalo vaisiai stiprina apetitą, skatina tulžies ir šlapimo išsiskyrimą, reguliuoja virškinamojo trakto, kepenų, inkstų funkcijas, palengvina inkstų akmenų tirpimą, skatina medžiagų apykaitos pusiausvyrą. Be to, jie daro teigiamą poveikį kraujodaros procesams, padeda sumažinti žalingo cholesterolio kiekį ir stiprina pažinimo funkciją. Šiuose agurkuose gausu vitamino C, todėl stiprinama imuninė sistema nuo infekcijų ir atgaivina organizmą. Vaisių sultys yra labai naudingos odai, nes jos veiksmingai mažina strazdanas, dėmes ir pigmentacijos problemas, kartu užtikrindamos gilų drėkinimą. Be jokios abejonės, šias nepaprastas daržoves verta auginti kiekviename sode.
Garsus dekoratyviniu efektu
Kokia yra žinoma šios agurkų veislės savybė? Pirma, jis išsiskiria iš įprastų agurkų dėl savo išskirtinės citrinos ar obuolio formos. Kai citrininiai agurkai bręsta, jų spalva pasikeičia įvairiais būdais: iš pradžių įgauna žavingą smaragdinį atspalvį, vėliau pereina į beveik blyškų atspalvį ir galiausiai visiškai subrendę įgauna ryškiai geltoną atspalvį. Šiame etape jų panašumą į tikras citrinas ar visiškai subrendusius auksinius obuolius tampa nepaprastai sunku atpažinti. Pažymėtina, kad citrininiai agurkai suteikia puikių pojūčių per visą brandinimo procesą, pasižymi unikaliu skonio profiliu ir kerinčiu kvapu, kuris sustiprėja bręstant vaisiams.
Augalai pasižymi nepaprasta estetika, be vargo klesti atviroje aplinkoje, šiltnamiuose ar namų ūkyje ant palangių. Šie augalai, išsiskiriantys tvirtais stiebais ir šiek tiek didesniais lapais, palyginti su įprastais agurkais, gali pasigirti akį traukiančiais vešliais, ryškiai žaliais lapais. Be to, tarp žalumynų išsidėstę spindintys geltoni vaisiai sukelia tikrai žavingą vaizdą.
Jei ieškote gaivios alternatyvos įprastiems agurkams, apsvarstykite galimybę auginti citrininius agurkus. Panašiai kaip ir įvairūs atogrąžų regionuose klestintys augalai, citrininiams agurkams optimaliam augimui reikalinga saulėta vieta, apsaugota nuo oro srovių.
Auginimas nesukelia didelių nepatogumų.
Mūsų specifinėmis klimato sąlygomis šiuos agurkus palankiau auginti šiltnamyje, nors juos galima auginti ir lauke. Citrininiai agurkai puikiai prisitaiko prie įvairių dirvožemio tipų, tačiau norint užtikrinti gausų derlių, rekomenduojama juos sodinti į purią, gerai nusausintą ir derlingą dirvą. Idealiu atveju lengvi priesmėlio dirvožemiai sudaro tinkamiausias sąlygas. Sunkesnėse dirvose, siekiant pagerinti jų kokybę, patartina pridėti komposto, smėlio ir pelenų.
Kaip ir daugelis atogrąžų regionuose aptinkamų augalų, citrininiai agurkai klesti saulės apšviestoje vietoje, apsaugotoje nuo vėjo gūsių. Optimalias augimo sąlygas galima pasiekti auginant juos vietose, kuriose anksčiau augo svogūnai, pomidorai, bulvės, kopūstai, ankštiniai augalai arba dengiamieji augalai. Patartina susilaikyti nuo jų sodinimo vietose, kur neseniai augo agurkai, moliūgai, cukinijos ar moliūgai. Nepaisant to, šie agurkai pasižymi puikiu atsparumu ligoms ir sumažina galimas komplikacijas.
Kai pasiekiamas tikras karštis
Siekiant užtikrinti optimalų daigumą, kiekvieną sėklą patartina atskirai sėti į atskirus konteinerius balandžio pradžioje. Prieš sėją labai rekomenduojama pamirkyti sėklas, galbūt naudojant dygimo stimuliatorių, kad būtų lengviau ir paspartinti dygimo procesą. Po sėjos itin svarbu konteinerius uždengti apsaugine plėvele ir palaikyti šiltą aplinką, kol išdygs daigai. Kai daigai tampa matomi, plėvelę galima nuimti ir konteinerius perkelti į gerai apšviestą vietą. Kad augalas neišsivystų linkęs, vazoną patartina kasdien sukioti.
Atslūgus šalnų grėsmei, daigus galima persodinti į šiltnamį. Arba, jei nuspręsta juos auginti atvirame lauke, sodinimą patartina atidėti iki birželio pradžios, kai dirva pasieks optimalią temperatūros lygį. Pirmoje birželio pusėje lauke auginamus citrininius agurkus nakties valandomis rekomenduojama pridengti sodo plėvele, nes šie karščiui jautrūs augalai nemėgsta temperatūros svyravimų. Daigams subrendus ir aplinkos sąlygoms pakankamai atšilus, plėvelę galima nuimti. Paprastai šiuo metu agurkai yra ant žydėjimo slenksčio.
Jei pavargote nuo agurkų vartojimo, apsvarstykite galimybę auginti citrininius agurkus. Priešingai nei jų pavadinimas, citrininiai agurkai neturi citrinų skonio, o yra panašūs vien savo išvaizda.
Didelis didelio botaninio egzemplioriaus sutvirtinimas.
Citrininių agurkų auginimas panašus į įprastų agurkų auginimą, todėl reikia atlikti esmines užduotis, tokias kaip dirvožemio vėdinimas, piktžolių valdymas ir tinkami laistymo būdai. Prieš žydėjimą augalai turi būti vidutiniškai drėkinami, o žydėjimo metu reikia gausiai laistyti. Laistydami citrininius agurkus, ypač žydėjimo laikotarpiu, labai svarbu susilaikyti nuo žalumynų drėkinimo.
Augalai gali išauginti iki 5 metrų aukščio ūglius, todėl laipioti reikia tvirtų atramų. Dėl savo nuostabių proporcijų šie augalai kartais vadinami agurkiniais medžiais, todėl patartina sodinukus išdėstyti ne mažesniu kaip 1 metro atstumu. Optimaliomis augimo sąlygomis iš šių milžiniškų egzempliorių per visą vegetacijos sezoną galima gauti gausų 10–15 kilogramų vaisių, kurių skersmuo yra 8 centimetrai ir sveria apie 50 gramų. Šie agurkai išlieka tinkami vartoti nuo antrosios vasaros pusės iki pirmųjų rudens šalnų ir, skirtingai nei įprasti agurkai, niekada neįgyja kartaus skonio.
Citrininius agurkus patartina auginti atskirai nuo įprastų agurkų, nes gali atsirasti kryžminimosi galimybė. Citrininiai agurkai apdulkinti priklauso nuo išorinių veiksnių, tokių kaip vabzdžiai ir vėjas, nes jie neturi galimybės apsidulkinti. Kontroliuojamoje šiltnamio aplinkoje būtinas rankinis apdulkinimas. Tai galima pasiekti švelniai pernešant žiedadulkes šepetėliu iš vyriškos gėlės į nepastebimą moterišką žiedą, kuris yra maždaug žirnio dydžio. Vyriškos gėlės, priešingai, yra labiau pastebimos ir didesnio dydžio.
Tiek salotoms, tiek brangiems konservams.
Citrininių agurkų skonio profilis primena įprastų agurkų, nors ir šiek tiek prislopinto skonio. Šiuos intriguojančius agurkus galima mėgautis šviežiais, kaip puikų salotų priedą, arba juos galima konservuoti konservuojant. Be to, jie tikrai spindi, kai marinuojami su ugningų prieskonių mišiniu, todėl susidaro vizualiai patraukli marinuotų agurkų rinkinys. Šį asortimentą galima dar labiau išplėsti, įtraukiant įvairių auginamų agurkų veislių, tokių kaip paprastieji, citrininiai, baltieji, afrikietiški (melotrija) ir Antilų melionai (anguria).
Patartina naudoti jaunatviškus citrininių agurkų vaisius, nes bręstant jų išorė palaipsniui storėja ir kietėja. Todėl peraugusius ir oranžinius citrininius agurkus geriau palikti sėkloms.
Ieškote gaivios alternatyvos agurkams? Apsvarstykite galimybę auginti citrininius agurkus, nes šios nuostabios veislės pasižymi puikiu gebėjimu įsisavinti esminį drėkinimą ir netgi ištraukti drėgmę iš rytinės rasos, kuri puošia net sausringus dykumos kraštovaizdžius.
Augalas turi unikalių savybių.
Remiantis istoriniais pasakojimais, manoma, kad citrininis agurkas kartu su jo giminaičiais kilę iš Indijos, o vėliau pateko į Europą. Yra įtikinamų įrodymų, kad šie agurkai kažkada buvo žymus žemės ūkio augalas Indijoje. Tačiau kai kurie mokslininkai teigia, kad Meksika gali būti tikroji šių daržovių gimtinė, todėl kartais jos minimos kaip meksikietiški agurkai. Nors tiksli kilmė tebėra diskusijų objektas, neabejotina, kad citrininiai agurkai puikiai prisitaiko, kad galėtų klestėti karštame klimate. Šie atsparūs augalai pasižymi nepaprastu gebėjimu išgauti ir sulaikyti vandenį net iš iš pažiūros nevaisingų vietovių, tokių kaip dykumos ir sausringos stepės. Tiesą sakant, jie netgi gali sugerti gyvybiškai svarbią drėgmę iš ryto rasos, kuri atsiranda šioje nesvetingoje aplinkoje.
Šiuo metu yra keletas skirtingų citrininių agurkų veislių. Pirmiausia auginami pailgi arba ovalūs citrininiai agurkai, nors yra ir tokių, kurie duoda idealiai apvalius vaisius, daugiausia randami Himalajuose. Šie apvalūs variantai tapo vyraujančiu tipu regione. Pažymėtina, kad Europos sodininkai, ypač Anglijos selekcininkai, selektyviai išvedė daugybę šiuolaikinių citrininių agurkų veislių.