Vas 4, 2024
69 Views
Komentavimas išjungtas įraše Sumanūs sodininkai pasiūlė šiaudus naudoti kaip terpę daržovėms auginti

Sumanūs sodininkai pasiūlė šiaudus naudoti kaip terpę daržovėms auginti

Written by

Puodai, pasižymintys didžiausiomis organinėmis savybėmis.

Sodininkystė išgyvena atgimstančią populiarumą, kurią skatina didėjantis susidomėjimas netradiciniais sodininkystės metodais. Šiai tendencijai daug įtakos turi vis didesnis dėmesys sveikos gyvensenos, skatinančios asmeninių produktų ir žolelių auginimą. Nepaisant to, ne visi turi galimybių skirti nemažą žemės sklypą sodininkystei, be to, asmenys siekia kuo labiau sumažinti laiką, investuojamą į sodo priežiūrą.

Sumanūs sodininkai pasiūlė šiaudus naudoti kaip terpę daržovėms auginti, teigdami, kad tradiciniai vazoniniai augalai balkonuose ar terasose yra pasenę. Vietoj dirvožemio naudojant šiaudus, atsiranda galimybė be vargo auginti pomidorus ar salotas, neužteršiant dirvožemio. Ruošiant specialiai sodo reikmėms pritaikytus šiaudų ryšulius, galima be vargo sukurti tinkamą auginimo aplinką įvairiose vietose, jei po ja yra apsauginė plėvelė ar padėklas. Nesvarbu, ar tai būtų kuklus kiemas, terasa, balkonas ar bet kokia kompaktiška teritorija, pagrindinis kriterijus yra saulėta vieta, palengvinanti patogų šiaudų ryšulių laistymą.

Inovatyvus požiūris pamažu įgauna pagreitį Europoje. Žinomo vokiečių sodininko ir vaisingo autoriaus Folko Kulmano teigimu, ši technika leidžia auginti daržoves net ir nepalankioje vietovėje, pavyzdžiui, uolėtose vietose. Tai gali paaiškinti, kodėl šiaudinė sodininkystė sparčiai populiarėja, ypač kalnuotuose Austrijos, Šveicarijos ir Vokietijos regionuose, kur įprastinė sodininkystė atrodo neįgyvendinama.

Naujas užsiėmimas sodininkams – lysvių auginimas šiaudų kūgio struktūroje. Šiaudų sodininkystė apima ypač sanitarinį siekį.

Ruošiame šiaudų lysves

Iš pradžių būtina įsigyti šiaudų ryšulių, optimaliausias pasirinkimas būtų kvadratiniai suspaustų šiaudų ryšuliai, sveriantys apie 25 kg. Paplitę cilindriniai ryšuliai, nepaisant didelių matmenų, yra nepraktiški tiek sandėliuojant, tiek kultivuojant. Nepaisant to, specifinis ryšulių dydis ir forma yra antraeilės reikšmės, palyginti su jų organine sudėtimi. Pažymėtina, kad iš pramoninių ūkių supirktuose šiaudų ar šieno rulonuose gali būti herbicidų likučių. Vadinasi, šiaudinės sodininkystės šalininkai nuosekliai siekia gauti šiek tiek drėgnus šiaudų ryšulius, kurie laikomi netinkamais smulkesniems ūkininkams.

Tada turėsite priimti sprendimą dėl ryšulių išdėstymo. Labai svarbu, kad jie būtų sausi prieš sukraunant, nes šlapius ryšulius perkelti gali būti gana sudėtinga. Be to, verta paminėti, kad šiaudams pradėjus pūti, graži ryšulio forma praras. Kad to išvengtumėte, briketą rekomenduojama aptverti rėmu iš lentų arba apjuosti viela. Tam tikriems augalams, pavyzdžiui, agurkams ir pupelėms, ant šiaudų ryšulių patogu pastatyti grotelių formos atramas. Ankstyvą pavasarį šias konstrukcijas galima uždengti nuo šalčio apsaugančia danga, o vėliau apvynioti tokius augalus kaip agurkai, pupos, žirniai ir kt.

Prieš sodinant sodinukus ar sėjant sėklas, šiaudų ryšuliai yra specialiai paruošiami. Šie ryšuliai stropiai laistomi vandens ir trąšų deriniu 10-12 dienų, kad jie virstų humusu. Ryšuliuose vyksta fermentacijos procesas, dėl kurio išsiskiria šiluma ir anglies rūgštis, o tai savo ruožtu skatina jaunų augalų augimą. Patartina kaitalioti laistymą vandeniu ir trąšomis, o organinės trąšos reikalauja šiek tiek ilgesnės trukmės nei neorganinės. Kiekvienam vidutinio dydžio šiaudų ryšuliui reikia maždaug 450 g trąšų, geriausia kompleksinių mineralinių trąšų, turinčių didesnį azoto kiekį. Šias trąšas galima pilti ištirpintas šiltu vandeniu arba pabarstyti trąšomis ant šiaudų ryšulių. Per savaitę šiaudų rulonas paskleis savitą kvapą, rodantį, kad numatytas procesas prasidėjo.

Per 12 dienų sistemingai imamasi ryšulių puoselėjimo. Pirmą dieną kiekvienas ryšulėlis praturtinamas 100 g trąšų ir kruopščiai laistomas, kad vanduo pasiskirstytų tolygiai. Antrą dieną gausiai laistoma, geriausia lietaus vandeniu. Trečioji diena vyksta panašiai kaip ir pirmoji – papildomai tręšiama 100 g ir laistoma. Ketvirta diena liudija gausų laistymą. Penktą dieną į kiekvieną ryšulį įpilama dar 100 g trąšų, kartu laistant. Pereinant į šeštą dieną, atliekamas skalavimas šiltu vandeniu, suaktyvinantis aktyvius mikrobiologinius procesus ir vėlesnį šilumos išsiskyrimą ryšuliuose. Per kitas tris dienas (7–9) 50 g trąšų tolygiai paskirstoma ir gausiai laistoma. Iki 10–12 dienų ryšuliai sukaupė daug šilumos, o tai rodo, kad tinkamas laikas sodinti sodinukus.

Pristatome naują užsiėmimą sodo entuziastams – lysvių kultivavimą šiaudų kūgiuose. Šis novatoriškas požiūris suteikia puikią galimybę asmenims, neturintiems didelės sodininkystės patirties, nes šiaudinis sodas pašalina derlingos dirvos ar kruopščiai sutvarkytų lysvių poreikį, be kitų būtinų sąlygų.

Sėklų sėjimas ir jų augimo skatinimas yra mažiausiai sudėtingas visos procedūros aspektas.

Prieš sodinant augalus, labai rekomenduojama įrengti pagrindinę lašelinio laistymo sistemą. Tai galima lengvai padaryti virš augalų ryšulių pastatant vandens žarną su strategiškai išdėstytomis skylutėmis ir pritvirtinus ją norimoje sodinimo vietoje. Lašelinės laistymo sistemos naudojimas efektyviai apsaugo augalus nuo ligų, nes užtikrina, kad vanduo pasieks tik šaknis ir išvengs sąlyčio su lapais. Skyles galima daryti rankiniu būdu arba kastuvu, o žemę daigams daiginti patogiai pasodinti ant sutankinto šiaudų ryšulio. Be to, sėklas taip pat galima sėti tiesiai į ryšulius, ant šiaudų užberiant saują žemės, pasėjus augalų sėklas, užberiant jas žeme ir švelniai paspaudžiant delnu.

Daugybė pasėlių, įskaitant morkas, kopūstus, bulves, pomidorus, paprikas, burokėlius, svogūnus, lapines daržoves ir pupeles, gali klestėti, kai jie auginami šiaudų lysvėje. Panašiai kaip ir tradicinėje sodininkystės praktikoje, labai svarbu laikytis darnaus augalų sambūvio principų, kai yra kruopščiai apsvarstytas jų suderinamumas maistinių medžiagų ir drėgmės dalijimosi, kenkėjų atgrasymo ir abipusio augimo skatinimo požiūriu.

Auginant bulves šiauduose, galima gauti gausų derlių. Sodinant daigintas bulves į šiaudų ryšulius, 25-30 cm gylyje, susidaro optimalios sąlygos augti. Panašiai pomidorai klesti, kai auginami šiauduose, nors jiems reikia paramos. Tolesnė pomidorų priežiūra išlieka tokia pati kaip ir tradicinėje sodo lysvėje, įskaitant ūglių pašalinimą ir augalo formavimą. Šiaudų briketai yra puiki alternatyva gėlėms ir dekoratyviniams augalams, kur šiaudų ryšulėlis, padengtas lentomis, gali efektyviai imituoti vazoną. Be to, pasibaigus sezonui šiaudai gali būti naudojami kaip mulčias arba kompostas, taip dar labiau padidinant jų naudingumą.

Pristatome novatorišką sodininkų pastangą – lysves įdirbti šiaudų kūgiuose. Prieš sodinant sodinukus ar sėjant sėklas, šiaudų ryšuliai yra kruopščiai paruošiami. Šie ryšuliai stropiai laistomi vandens ir trąšų deriniu 10–12 dienų ir galiausiai virsta organine medžiaga, vadinama humusu.

Privalumai ir trūkumai

Šiaudinė sodininkystė kaip alternatyvus metodas suteikia daug reikšmingų privalumų.

+ Greitesnis derliaus nuėmimas. Šiaudai pūdami išskiria daug šilumos, todėl šiaudų ryšuliai yra puikus šilumos šaltinis augalams, kurie bus nuimami savaite anksčiau nei įprastai.
+ Priežiūra tapo dar patogesnė. Pasodinus kekėmis į žemę, augalai pasodinami tokiame aukštyje, kad nereikėtų lenktis, kad juos prižiūrėtumėte. Net neįgalus neįgaliojo vežimėlyje gali lengvai tvarkyti sodą.
+ Mažiau darbo. Lysvės ant šiaudų nereikalauja ravėti, ravėti ar mulčiuoti. Įdiegę lašelinio laistymo sistemą, paprastai galite pamiršti jos priežiūrą ir tiesiog mėgautis augalų auginimu ir derliaus nuėmimu. Sodinti taip pat lengva. Juk užtenka ir mažo kastuvo.
+ Saugesnis augalams. Nepalankių sąlygų poveikis šiaudų ryšulių augalams yra minimalus. Nereikia bijoti pavasarinių šalnų, o lietaus sezono metu drėgmės pertekliaus, nes drėgmė šiauduose neužsilaiko. Auginami šiauduose augalai išvengia lauke dažnai juos pažeidžiančių ligų, sumažėja kenkėjų įtaka, nereikia baimintis, kad augalus pakenks laukiniai gyvūnai. Išsekusio derlingo dirvožemio problema tampa visiškai neaktuali.
+ Galimybė įsirengti sodą beveik bet kur. Kiekvienais metais lova gali būti įrengiama vis kitoje norimoje vietoje iš esmės ant bet kokio kieto paviršiaus.
+Tuo pat metu gaminkite kompostą. Po derliaus nuėmimo šiaudai gali būti naudojami kaip kompostas arba mulčias. Be to, po šiaudų ryšuliais pašalinamos visos piktžolės, o supuvę šiaudai patręšia dirvą.

Yra atvejų, kai šiaudų lysvės gali pasirodyti ne tokios praktiškos.

– Erdvės reikalavimai. Šiaudų lysvės užima daug vietos, todėl dideli šiaudų ryšuliai nelabai tinka mažoms terasoms ir balkonams. Čia galite naudoti nedidelius šiaudų briketus, ant kurių galite auginti 1-2 augalus.
– Reikalingas vandens šaltinis. Šiaudiniams sodams reikia daug vandens, todėl būtinas šalia esantis vandens šaltinis. Be jo šiaudų sodininkystė gali būti sudėtinga.
– Gali sukelti alergines reakcijas. Šiaudinė sodininkystė netinka žmonėms, kurie alergiški šienui ar šiaudams.

Article Categories:
Augmenija

Comments are closed.