Geg 13, 2024
240 Views
Komentavimas išjungtas įraše Moliūgas – vienametis augalas

Moliūgas – vienametis augalas

Written by

Moliūgas – vienametis augalas. Stiebas silpnas, šliaužiantis, šiek tiek išsišakojęs prie šakniagumbių, vagotas, su ūsais, kimbančiais už kitų augalų ar daiktų. Lapai – stambūs, plaukuoti, ištisiniai arba skiaudideli, pavieniai, vienatėti. Lapkotis – ilgas.

Žiedai lyčiai (kartais ir dvilyčiai), geltoni. Vaisius – daugiasėklis, 20-40 cm skersmens. Sėklos stambios, gelsvai baltos, plokščios. Žydėti pradeda birželio mėnesį ir žydi iki rudens.

Vaisiai noksta rugpjūtyje.

Jau prieš daugelį amžių moliūgą žinojo Pietų Amerikos gyventojai ir jį pradėjo auginti kaip kultūrinį augalą. Dabar moliūgas auginamas beveik visose pasaulio šalyse sėklos ir minkštimas. Sėklas galima vartoti tik dvejus metus.

Sėklose yra iki 50% riebalinio aliejaus (iki 45% linolinės iki 25% oleino, iki 35% palmitino ir stearino rūgščių gliceridų), fitosterino (kukurbitolo), dervinių medžiagų, organinių rūgščių, vitaminų (0,06 mg % vitamino B1, 0,03 mg% vitamino B₂, vitamino C, 78 mg% vitamino E), nikotino rūgšties, meleno, iki 20 mg% karotinoidų ir karotino. 19

Vaisių minkštime yra 4-11% cukraus, vitaminų (0,51-1,92 mg % provitamino A, 0,02 mg% vitamino B₁, vitamino B2, 2-4 mg% vitamino C, 40 mg% vitamino K, 1 mg% vitamino PP), karotinoidų, silicio rūgšties, mineralinių druskų: natrio (14 mg%), vario (0,17 mg%), kalio (ne daugiau kaip 200 mg%), kalcio (40 mg%), magnio (14 mg%), geležies (25 mg%), fosforo (14 mg%), mangano (0,11 mg%), cinko (0,2 mg%), fluoro (0,02 mg%), molibdeno, kobalto. Lapuose yra iki 620 mg% vitamino C. Žieduose yra flavonoidų, karotinoidų, vitaminų (2 mg% vitamino B₁, 2,5 mg% vitamino B2, 25 mg % vitamino B6, 12,2 mg% vitamino PP).

Gydytojai išlukštentas moliūgų sėklas ir iš jų pagamintus preparatus skiria žmonėms, kurie turi kaspinuočių arba askaridžių. Vaisių minkštimas tinka vartoti sergant inkstų ir kepenų ligomis. Jis skatina šlapimo išsiskyrimą, didina chloro druskų išskyrimą iš organizmo, gerina motorinę žarnyno funkciją, tinka nuo vidurių užkietėjimo, kolito, podagros.

Vaisių minkštimo šviežios sultys (po 0,5-1 stiklinę per dieną) geriamos sergant kepenų ir inkstų ligomis.

Be to, moliūgų minkštimą galima virti su pienu, sviestu ir cukrumi arba su ryžių, manų koše. Moliūgo minkštimas, išvirtas su medumi, vartojamas gydant pabrinkimus, atsiradusius sergant širdies ir kraujagyslių, kepenų, inkstų ir šlapimo pūslės ligomis, nuo nemigos.

Šviežias minkštimas vartojamas nuo egzemos, dedervinės ar nudegimų. Ant pažeistos odos reikia dėti minkštimo tyrelės kompresus, taip pat tinka žiedų nuoviras. Nuo provitamino A, esančio moliūge, oda darosi lygesnė, minkštesnė, o plaukai stipresni ir žvilgantys. Iš moliūgo minkštimo daromos maitinamosios veido kaukės. Reguliariai darant tokias kaukes, oda pasidaro minkšta ir elastinga.

Jau seniai žmonės vartoja pienelį”, gautą iš moliūgų ir kanapių sėklų. Jis tinka sergant kepenų ir šlapimo pūslės ligomis. Moliūgai valgomi švieži, virti, kepti ir konservuoti.

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.