Begonija (Begonia L.)
Gumbinė begonija (B, tuberhybrida Voss.) begoninių (Begoniaceae) šeimos augalas. Tai kelių begonijos rūšių, kilusių iš Pietų Amerikos, hibridas.
Stambiažiedė gumbinė begonija (B. tuberhybrida gigantea hort.). Užauga iki 30 cm aukščio. Žiedai vienakočiai, dideli, 10-20 cm. Veislės skiriasi žiedo didumu, forma, spalva. Kuokeliniai žiedai gali būti pilnaviduriai, pusiau pilnaviduriai ir tuščiaviduriai, o piesteliniai būna tik tuščiaviduriai.
Smulkiažiedė gumbinė begonija (B. tuberhybrida multiflora hort.) panaši 1 stambiažiedę, tik mažesniais žiedais.
Svirančioji gumbinė begonija (B. tuberhybrida flora plena pendula hort.). Žiedai nedideli. Veislės būna pilnaviduriais ir tuščiaviduriais žiedais. Auginama tik puodeliuose. Begonijos geriausiai auga daliniame pavėsyje, nors gali augti ir atvirose vietose. Saulėtoje vietoje per vasaros kaitras šiek tiek nuskursta. Geriausiai vystosi silpnai rūgščioje dirvoje (pH 5). Gėlynuose sodinamos 25-30 cm atstumu. Rudenį, po pirmųjų šalnų, gumbai (šakniagumbiai) iškasami, nupjaunami aukščiau gumbo apie 5 cm, truputį padžiovinami ir nuvalomi.
Žiemai sudedami sluoksniais su durpėmis ir laikomi 10-12° C temperatūroje. Sausio—balandžio mėn. gumbai sodinami į dėžutes (gumbas žemėmis neužpilamas). Prasikalus ūgliams, sodinami į 13 cm skersmens puodelius arba inspektus. Persodinimas nekenkia, jau žydinčius kerus galima sodinti į nuolatinę vietą. Gumbinės begonijos dauginamos gumbo dalijimu, auginiais ir sėklomis. Dauginant gumbo dalijimu, išsikalus ūgliams, gumbai iškasami ir supjaustomi į dalis taip, kad kiekvienam ūgliui tektų dalis ir šaknų. Pjūvį reikia apibarstyti sutrinta medžio anglimi. Sodinti dėžutėse į lengvą žemę 1 cm gylyje.
Dauginant auginiais, jauni ūgliai išpjaunami su gumbo dalimi ir auginami 18-20° C temperatūroje. Sėklos išlieka daigios 3-4 metus. Viename grame jų yra apie 50 000. Sėklos sėjamos gruodžio—sausio mėn. šiltnamyje į lengvą puveningą žemę; palaikoma 18-20° temperatūra. 2— 3 kartus išpikuoti daigai balandžio—gegužės mėn. sodinami į inspektus, o birželio mėn. pradžioje, praėjus šalnoms, lauką. Sėklai gumbinės begonijos auginamos šiltnamiuose. Gražiausios yra pilnaviduriais žiedais. Retai pasitaiko, kad visos iš sėklų išaugintos begonijos būtų pilnavidurės.
Pilnavidurio žiedo kuokeliai yra virtę žiedlapiais ir todėl žiedadulkių visai nėra arba jų yra mažai, dažnai jos būna negyvybingos. Motininiams augalams parenkamos begonijos gražiausiais pilniausiais žiedais, iš jų pašalinami kuokelinių žiedų butonai. Tėviniams augalams parenkamos pusiau pilnaviduriais žiedais begonijos ir jų pašalinami visi piestelinių žiedų butonai. Pusiau pilnavidurių žiedų žiedadulkėmis apdulkinus piestelinius žiedus, gaunamos sėklos, iš kurių išauga 70-80% begonijų pilnaviduriais žiedais.
Žinomas Latvijos selekcininkas Oriechovas tėvinius pilnaviduriais žiedais augalus augina skurdžiose sąlygose, kad jie virstų pusiau pilnaviduriais, ir jų žiedadulkėmis apdulkina pilnavidurius motininius augalus. Gumbinės begonijos auginamos gėlynuose, kapinėse, balkonuose, taip pat mėgiamos ir kambariuose.