Tikėtina, kad pavasario sezono metu dažniausiai imamasi įvairių žalumynų, pavyzdžiui, krapų. Nepaisant to, verta paminėti, kad daugeliui krapų entuziastų neįsivaizduojama užsiimti sodininkyste ar kulinariniais darbais be šios nepaprastai gerbiamos žolės.
Krapai pasižymi nepaprasta savybe, nes juos galima auginti ištisus metus, pradedant nuo pavasario pradžios iki rudens, o pasodinus ant palangės, yra galimybė klestėti net žiemos mėnesiais. Nepaisant to, sumanūs sodininkai pastebėjo, kad pavasarį pasėti krapai turi polinkį dygti ir vešėti tvirtiau, o išvaizda yra vešli ir žalia, palyginti su sėjais vasarą. Nepaisant to, išradingi sodininkai sugeba įveikti įvairius iššūkius, kurie gali iškilti.
geras kaimynas
Rugpjūčio mėnesį nepatartina skirti pakankamai vietos krapams auginti. Vietoj to, labai svarbu nustatyti tinkamus šios žolelės kompanionus, nes daugumą lysvių šiuo metu užima įvairūs kiti augalai. Idealiu atveju būtų optimali vieta prie agurkų ar kopūstų vėlyvojo derliaus krapams. Taip yra todėl, kad krapuose esantys eteriniai aliejai ne tik atgraso nuo nepageidaujamų kenkėjų, bet ir pagerina šių daržovių skonį. Taigi, turtinga ir gerai maitinama dirva, palaikanti agurkų ar kopūstų augimą, būtų labai palanki krapams auginti.
Sodinti krapus dabartinėmis šiltnamio sąlygomis neaptarta dėl per didelės šilumos. Vadinasi, tokiomis aplinkybėmis auginami krapai pasižymėtų silpnesnėmis aromatinėmis savybėmis, o nuimant derlių greitai genda.
Botaninis egzempliorius, turintis ilgą fotosintezės aktyvumo laikotarpį.
Krapai, būdami ilgų dienų augalu, sparčiau auga ir žydi vasaros mėnesiais, kai naktys trumpesnės, o dienos ilgesnės – ilgiau nei 14 valandų. Be to, ankstyvą pavasarį ar rudenį krapų žalioji masė sparčiausiai auga. Be to, krapai demonstruoja jautrumą oro temperatūrai, optimaliai auga 15–17 °C. Padidėjusi temperatūra gali paskatinti šių augalų ankstyvą žydėjimą. Be to, auginimo laikas labai įtakoja krapų derliaus nuėmimo brandą, o anksčiau vasarinę sėją reikia nupjauti anksčiau. Tačiau vėlyvaisiais vasaros mėnesiais, rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais, krapų žalia masė ypač klesti, todėl tai yra palankus laikotarpis jai auginti.
Sėklas būtina panardinti į vandenį.
Vienas svarbus aspektas sėjant krapus vasaros pabaigoje yra tai, kad prieš sodinant sėklas reikia pamirkyti, o ne sėti sausas. Sausos sėklos paprastai sudygsta per 10–15 dienų, o daigumas yra nenuoseklus. Ir atvirkščiai, ankstyvą pavasarį, kai vidutinė oro temperatūra yra apie +5 C°, krapai sudygsta per 14-20 dienų. Taip yra todėl, kad dirva drėgna, žemesnė temperatūra, o sėklos turi pakankamai laiko natūraliai išbrinkti, sudygti ir galiausiai suklestėti. Tačiau vasarą, kai oro temperatūra yra žymiai aukštesnė ir dažnai trūksta drėgmės, krapai susiduria su augimo iššūkiais, dažnai gelsta ir auga sulėtėję.
Norint tinkamai paruošti krapų sėklas, rekomenduojama jas uždėti marlės skiaute, sutvirtinti mazgu ir panardinti į karštą 60°C temperatūros vandenį 1-2 minutėms. Vėliau sėklas 2–3 dienas reikia mirkyti kambario temperatūros vandenyje. Svarbu per tą laiką vandenį keisti ir sėklas plauti kas 8 valandas. Vėliau išmirkytas sėklas reikia paskleisti ir prieš sėją leisti išdžiūti. Šis procesas efektyviai pašalina eterinius aliejus, kurie trukdo dygti, todėl krapų sėklos sudygsta jau po 4 dienų.
Be to, sėklų mirkymas pagreitina dygimo procesą, nes prieš sėją jos išbrinksta, imituojant ilgalaikį drėgno dirvožemio poveikį. Paruoštas sėklas reikia sėti į drėgną dirvą, viršutinį sluoksnį sudaryti iš 5 mm durpių, sijoto komposto ir smėlio mišinio. Naujai pasėtoms sėkloms papildomai laistyti nereikia. Šis pagreitintas dygimo procesas duoda palankių rezultatų – krapai dygsta greitai ir vienodai, todėl jau po 30 dienų galima nuimti 20–25 cm aukštį.
Tinkamiausios veislės
Nors pradinė krapų veislių išvaizda gali būti panaši, vėlyvam derliui patartina rinktis krūmines veisles, tokias kaip ‘Aurora’, ‘Astoria’, ‘Kudesnik’. Šios krūminių krapų veislės ilgai nesusiformuoja. Optimalios šių veislių augimo sąlygos yra didelė drėgmė ir didesnis atstumas tarp augalų, kai eilės yra 20–30 cm, o atskiri augalai – 15–20 cm. Be to, rekomenduojama rinktis minimaliai linkusias žydėti krapų veisles, tokias kaip ‘Sari’, ‘Hanak’, ‘Green sleeves’, ‘Szmaragd’, ‘Goldkrone N’. Vėlyvosios veislės, tokios kaip ‘Green sleeves’, ‘Mammoth’, ‘Hanak’, ‘Oliver N’ ir ‘Kudesnik’, duoda daugiau didesnių žalių lapų, lyginant su ankstyvaisiais.