Gru 13, 2022
240 Views
Komentavimas išjungtas įraše Pelkėse galite aptikti pelkinę sidabražolę

Pelkėse galite aptikti pelkinę sidabražolę

Written by

Jei kurį laiką vaikštinėsite po pelkes ar prie seklesnių vandens telkinių, galite aptikti pelkinę sidabražolę, kuris vasarą žydi gražiais raudonais žiedais, o rudenį – vaistiniais šakniastiebiais.

Iš šio augalo galima pasigaminti arbatų, užpilų ar net grožio tepalų, kurie stiprina organizmą, gerina bendrą savijautą ir neturi šalutinio poveikio. Pelkinė sidabražolė taip pat žinoma kaip: raktažolė, druskinė žolė, pirštininė žolė, sausmedis, sausmedis.

Kontraindikacijos Nepastebėta jokių pelkinės sidabražolės ar jos preparatų vartojimo simptomų ar šalutinio poveikio. Naudojimas Liaudies medicinoje pelkinės sidabražolės šakniastiebiai, kartais lapai, naudojami kaip vaistinė žaliava. Dažniausiai nurodomos organizmą stiprinančios ir priešvėžinės savybės. Augalas naudojamas kosmetikos priemonėse, grožio tepaluose, maišomas su kitais vaistiniais augalais, vašku, pikiu, gintaro milteliais ir aliejais.

Iš pelkinių sidabražolių pagamintą arbatą galima gerti ilgai ir ji neturi jokio neigiamo poveikio. Spirito užpilu iš susmulkintų šakniastiebių (trečdalis žaliavos inde, likusi dalis – 70 laipsnių stiprumo spirite) galima tepti girgždančius sąnarius. Sūdyti šakniastiebiai tinka grožio vonioms.

Rinkimas ir laikymas Pagrindinis sidabražolės augalas Pelkinio sidabražolės šakniastiebiai renkami rudenį, pradėjus gelsti lapams arba jiems tik pasirodžius pavasarį. Augalas ravimas tiesiog ištraukiant jį už stiebo, kuris yra pakankamai stiprus ir nelūžta. Dažniausiai jis aptinkamas vandenyje arba drėgnose vietose. Pelkėse augančius sidabrakrūmius galima lengvai išnaikinti be papildomų priemonių.

Nuo išrautų šakniastiebių pašalinami lapai, o likęs dirvožemis prireikus nuplaunamas. Taip paruošti šakniastiebiai laikomi sausai, kol smulkios šaknys visiškai išdžiūsta. Išdžiūvę šakniastiebiai nušveičiami, geriausia su švariomis pirštinėmis, kad būtų pašalintos išdžiūvusios smulkios šaknys. Gauti šakniastiebiai susmulkinami aštriu peiliu, šiek tiek įpjaunant įstrižai stiebo. Galiausiai susmulkinta medžiaga baigiama džiovinti.

Visiškai išdžiovinti šakniastiebiai sudedami į popierinius maišelius arba molinius ar keraminius indus ir laikomi sausoje, tamsioje vietoje. Surinktus šakniastiebius galima sūdyti. Pelkinės sidabražolės paplitimas Paplitęs Lietuvoje. Randama pelkėtose, drėgnose vietose, prie upelių ir griovių. Auga pavieniui, dažniau dideliais kupstais.

Lietuvoje tai reliktinis artimoje arktinei zonai augalas. Sausinant pelkes ir gausėjant bebrų populiacijai, šio vertingo augalo Lietuvoje labai sumažėjo. Kiti naudojimo būdai Pelkinės sidabražolės sudėtyje esančios medžiagos raudonai dažo šilką.

Šaltinis – https://lt.wikipedia.org/wiki/Pelkin%C4%97_sidabra%C5%BEol%C4%97

Article Categories:
Augmenija

Comments are closed.