Ar kada nors susimąstėte, kodėl jūsų šuo elgiasi taip, kaip elgiasi? Arba kaip apdovanojimai ir bausmės formuoja mūsų kasdienius veiksmus? Sveiki atvykę į intriguojantį Skinerio operantinio sąlygojimo pasaulį – pagrindinį elgesio psichologijos principą.
Kas yra operantinis sąlygojimas?
Operantinis sąlygojimas – tai mokymosi procesas, kurio metu elgesys keičiamas apdovanojimais arba bausmėmis. Įsivaizduokite, kad mokote šunį sėdėti: kai jis vykdo jūsų komandą ir gauna skanėstą (teigiamą pastiprinimą), jis dažniau kartoja šį elgesį. Kita vertus, jei tas pats šuo nuolat loja ir yra ignoruojamas (neigiama bausmė), jis gali išmokti nutilti, kad atgautų jūsų dėmesį. Ši sistema veikia remiantis prielaida, kad pasekmės formuoja elgesį, todėl ji neįtikėtinai veiksminga įvairiose mokymosi aplinkose.
Keturi sąlygojimo tipai
Skineris išskyrė keturias pagrindines elgesio keitimo strategijas: teigiamą pastiprinimą, neigiamą pastiprinimą, teigiamą bausmę ir neigiamą bausmę. Teigiamas pastiprinimas reiškia, kad elgesiui sustiprinti pridedama kas nors malonaus – pagalvokite, kad vaikui už kambario tvarkymą duodate ledų. Neigiamas pastiprinimas reiškia nemalonios sąlygos pašalinimą, pavyzdžiui, išjungus garsų triukšmą, kai baigiami namų darbai, mokiniai skatinami užbaigti užduotis. Kalbant apie bausmes, teigiama bausmė yra nemaloni patirtis, kuri atgraso nuo elgesio, pavyzdžiui, barimas už išdykavimą. Neigiama bausmė atima ką nors pageidautino, kad sumažintų elgesį, pavyzdžiui, ekrano laiko atėmimas po blogo elgesio. Kiekvienas metodas turi savo kontekstą, veiksmingumą ir, kad ir kaip būtų juokinga, nelaimių tikimybę!
Elgesio ABC
Skinnerio eksperimentai, ypač su jo garsiąja žiurke „Skinnerio dėžėje“, rodo, kaip elgesį galima suprasti pagal ABC: Antecedentas, elgesys ir pasekmė. Mūsų žiurkės pavyzdyje antecedentas yra atsitiktinis žiurkės pataikymas į svirtį (A), elgesys – pakartotinis žiurkės paspaudimas (B), o pasekmė – atlygis – maistas (C). Gražu tai, kad ciklas yra nuspėjamas: kai žiurkė supranta, kad paspaudusi svirtį gaus maisto, ji tai daro toliau! Šio ciklo supratimas gali padėti tėvams, mokytojams ir net vadovams skatinti pageidaujamą vaikų, mokinių ar net darbuotojų elgesį.
Stiprinimo tvarkaraščių vaidmuo
Stiprinimo poveikis taip pat priklauso nuo to, kaip dažnai skiriami apdovanojimai – ši sąvoka vadinama stiprinimo tvarkaraščiais. Nuolatinis pastiprinimas, kai kiekvienas sverto paspaudimas duoda maisto, gali padėti greitai išmokti, bet gali lemti staigų elgesio pablogėjimą, kai atlygis nustoja galioti. Kita vertus, dalinis pastiprinimas (apdovanojimas po tam tikro skaičiaus veiksmų) gali lemti pastovesnį elgesį; prisiminkite lošėją lošimo automatu, kuris ne kiekvieną kartą ištraukęs kortą laimi, bet vis sugrįžta, kad gautų daugiau! Žinant, kurį grafiką naudoti, galima smarkiai paveikti išmokto elgesio stiprumą, paverčiant norą į įprastą atsidavimą.
Biheviorizmas: Supratimas, kodėl
Skinneris gynė biheviorizmą, tvirtindamas, kad tai vienintelis mokslinis metodas stebimam elgesiui suprasti. Jis teigė, kad laisva valia tėra iliuzija ir kad mūsų veiksmai yra atsakas į aplinkos dirgiklius. Ši perspektyva gali būti išlaisvinanti arba bauginanti, priklausomai nuo to, kaip ją interpretuojate. Jei manote, kad jūsų pasirinkimus lemia sudėtingi sąlygojimo procesai, tai skatina giliau susimąstyti, kodėl darome tai, ką darome. Žinojimas, kad tam tikros sąlygos gali paskatinti mus elgtis tam tikru būdu, gali paskatinti atsakomybę ir savęs pažinimą tiek asmeninėje, tiek profesinėje srityje.
Veiksmingas teigiamo pastiprinimo naudojimas
Norint veiksmingai panaudoti teigiamą pastiprinimą, reikia atsižvelgti į laiką, autentiškumą ir konkretumą. Pavyzdžiui, jei pagirsite kolegą už gerai atliktą darbą, tiksliai pasakykite, ką jis padarė gerai ir kodėl tai buvo svarbu. Toks tikslus pripažinimas ne tik padidina moralę, bet ir sustiprina pageidaujamą elgesį – pastangos virsta įpročiais. Vaikams už atliktas nedideles užduotis paprastu plojimu galima padidinti jų norą imtis sudėtingų darbų. Tačiau būkite atsargūs, pernelyg didelis dėmesys gali sukelti priklausomybę nuo išorinio patvirtinimo, kai vidinį pasiekimų džiaugsmą nustelbia aplodismentų troškimas!
Skinnerio operantinis sąlygojimas suteikia vertingų įžvalgų apie žmonių ir gyvūnų elgesį. Suprasdami ir taikydami šiuos principus, galime skatinti pozityvesnius tarpusavio santykius kasdieniame gyvenime. Priimkime atlygio galią ir išmokime orientuotis pasekmėse, kai formuojame aplinkinių elgesį!