Vas 12, 2016
362 Views
Komentavimas išjungtas įraše Stogo dangos parinkimas – keraminės čerpės

Stogo dangos parinkimas – keraminės čerpės

Written by

Čerpės gaminamos iš molio ir smėlio mišinio, vandens, oro ir ugnies pagalba. Keraminės čerpės – tai natūralus, ekologiškai švarus, mažinantis radiacijos poveikį produktas.
Keraminė čerpė –viena seniausių gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų stogo dangų. Ji atsirado tuomet, kai buvo pradėti statyti šlatiniai stogai
Šiuolaikinių patikimų gamintojų čerpės vandens įgeriamumas neviršija 4,5-5,5 proc., o atsparumas šalčiui didžiulis – sėkmingai atlaiko 450 ir daugiau šaldymo–šildymo ciklų.

Šiuo metu Lietuvoje populiariausios “S” formos (banguotos) keraminės čerpės. Jos būna kelių modifikacijų – su didesne ar mažesne banga, su užkaitu ar be jo.

Čerpių panaudojimo sritis yra labai plati. Čerpių danga naudojama tiek miestuose ir miesteliuose, tiek kaimuose gyvenamųjų, visuomeninių, pramoninių pastatų statyboje, išskyrus galbūt pramoninius pastatus su labai dideliu tarpatramiu, tačiau pastato ilgis niekaip neįtakoja čerpių panaudojimo galimybių. Šiuo metu čerpių danga dengiami ir mažaaukščiai, ir daugiaaukščiai pastatai. Čerpės neturi panaudojimo apribojimų atsižvelgiant į klimatines sąlygas, jos gali būti vienodai panaudojamos tiek šiauriniuose, tiek pietiniuose rajonuose. Savo vertingų savybių dėka čerpės pelnytai užima vieną pagrindinių vietų tarp visų stogų dangų.      Čerpių privalumai sudaro palankias sąlygas tokiam plačiam jų panaudojimui. Teisingas stogo įrengimo darbų atlikimas bei tinkamos dangos pasirinkimas užtikrina ilgą stogo tarnavimo laiką, o taip pat ir pačių pastatų gyvavimo trukmę.

Visos keramines čerpės atsparios šalčiui. Jeigu prieš dešimt metų reikalaujamas atsparumas šalčiui buvo 35 tūrinio šaldymo-atšildymo ciklų, tai 2000 m. sertifikuojamos čerpes turėjo išlaikyti 150 ciklų. Perėmus Europos standartus, taikomus čerpėms ir jų bandymų būdams, pasikeitė čerpių bandymo būdai ir Lietuvoje. Čerpės šaldomos ir atšildomos suklojus jas ant grebėstų, imituojant natūralias sąlygas  – šlaitas kelias valandas liejamas vandeniu, o vėliau yra staigiai šaldomas. Šiuo būdu šaldomos čerpes turi išlaikyti 100 ciklų. Būtent taip yra tikrinamas šalčio atsparumas, tačiau gamtoje per vienus metus pasitaiko tik pavieniai tokie šalčio ciklai.

Kokybiškomis keraminėmis čerpėmis uždengtas stogas gana dažnai tarnauja tiek pat, kiek ir namas. Gerai įrengta keraminių čerpių danga sensta garbingai – laikui bėgant ji tiktai gražėja, suteikdama namui išskirtinio žavesio. Šiais laikais keraminės čerpės gali būti ne tik natūralaus molio spalvos, bet ir angobuotos ar glazūruotos. Angoba – tai miltelių pavidalo molis, sumaišytas su vandeniu, į kurį pridedamos mineralinės medžiagos, degimo proceso metu suteikiančios atitinkamą spalvą. Dėl šios priežasties, skirtingai nuo kitų stogo dangų, angobuotų čerpių spalva bėgant laikui nesikeičia.

Šiuo metu gaminamos įvairių spalvų keraminės čerpės, tačiau populiariausia spalva iki šių dienų išlikusi – natūrali molio spalva.

Norint atnaujinti keraminių čerpių stogą, tereikės jas nuplauti aukšto slėgio vandens srove. Kaip jau minėjau, keraminės čerpės yra labai atsparios gniuždymui, todėl galima drąsiai vaikščioti ant namo stogo ir jas valyti. Jeigu čerpių negalima nuplauti ant namo stogo – jas teks nuimti.

Čerpės padengimas beveik neturi jokios įtakos čerpės tarnavimo laikui. Koks bebūtų čerpės paviršiaus padengimas, visos čerpės yra išdegamos aukštoje temperatūroje, o čerpės paviršiaus padengimas suteikia čerpei tik estetinį vaizdą. Tokiu būdu pirkėjas gali rinktis iš platesnio čerpių spalvų asortimento. Šiuolaikinė architektūra ir statyba kiek tik įmanoma atsisako įvairių imitacijų.

Keraminėmis čerpėmis dengtas stogas dieną kaupia natūralią saulės energiją, o vakare pamažu perduoda ją į namo vidų. Keraminėmis čerpėmis dengti namai nepraranda šilumos žiemą ir išlieka maloniai vėsūs vasarą. Kokią stogo dangą žmogus bepasirinktų, vis tiek po ja susidaro kondensatas. Skirtingai nuo kitų dangų, čerpių danga “alsuoja”. Per ją lengvai pasišalina garai.

Šiuolaikinių patikimų gamintojų čerpės vandens įgeriamumas neviršija 4,5-5,5 proc., o atsparumas šalčiui didžiulis – sėkmingai atlaiko 450 ir daugiau šaldymo–šildymo cikl

Kokie čerpių dangos privalumai?

  • Nesugeria drėgmės.
  • Nepakitusi atlaiko 150 užšalimo ciklų
  • Kadangi čerpės mažų matmenų, nesideformuoja nuo karščio ir šalčio.
  • Derinant įvairios paskirties čerpes gaunamas puikiai vėdinamas stogas.
  • Dėl savo masės ir patikimo tvirtinimo būdo puikiai atlaiko stipriausius vėjus ir uraganus.
  • Čerpės gaminamos iš ekologiškų medžiagų.
  • Spalvų gama plati, todėl stogą nesunku priderinti prie sienų.

Keraminių čerpių techninė charakteristika

Pavadinimas Vidutiniai parametrai Reikalavimai pagal DIN standartus Reikalavimus atitiko
Tūrio svoris kg/dm3 2,44 ≥2,00 Taip
Atsparumas spaudimui N/mm2 >180 ≥80 Taip
Atsparumas lenkimui N/mm2 21 ≥10 Taip
Dilimas cm3/50cm2 8,0 ≤20 Taip
Vandens įgeriamumas m/% 1,1 ≤6 Taip
Atsparumas šalčiui Atspari 52 252 punkto 1 dalis Taip

Čerpės padengimas beveik neturi jokios įtakos čerpės tarnavimo laikui. Koks bebūtų čerpės paviršiaus padengimas, visos čerpės yra išdegamos aukštoje temperatūroje, o čerpės paviršiaus padengimas suteikia čerpei tik estetinį vaizdą.

Šaltinis apie stogo pasirinkimą ir jos elementus: Kaip parinkti šilumos izoliaciją stogo dengimui

Article Categories:
REMONTAS · Statybų technologijos

Comments are closed.