Gru 20, 2022
233 Views
Komentavimas išjungtas įraše Dažnesnės kirmėlinės ligos. Kirmėlės yra žmogaus parazitai

Dažnesnės kirmėlinės ligos. Kirmėlės yra žmogaus parazitai

Written by

Dažnesnės kirmėlinės ligos. Kirmėlės yra žmogaus parazitai. Jos gali gyventi įvairiausiuose žmogaus organuose. Dažniausiai jos parazituoja žarnose. Kirmėlėmis užsikrečia patys vaikai arba juos gali užkrėsti tėvai, kurie nesilaiko
asmens higienos taisyklių. Pavyzdžiui, kirmėlinėmis ligomis užsikrečia net mažyliai, kai pradeda ropoti, imti nuo žemės ir dėti į burną įvairius daiktus, kurie gali būti užkrėsti kirmėlių kiaušinėliais. Mūsų klimato sąlygomis žmogaus organizme gali gyventi apie 150 rūšių kirmėlių. Dažniausiai pasitaiko askaridžių, plaukagalvių ir spalinių.

Askaridės. Tai didelės, 6-12 cm ilgio apvalios kirmėlės. Užkrato šaltinis askaridoze sergantis žmogus. Su ligonio išmatomis išsiskiria kiaušinėliai, kurie, pabuvę dirvoje kelias savaites, jau gali užkrėsti žmogų. Kai toks subrendęs kiaušinėlis (askaridés lerva) su įvairiais nešvarumais pakliūva į vaiko burną, jis suserga askaridoze.

Kūdikiai paprastai užsikrečia, kai maitinami iš nešvarių indų, jiems paduodami nešvarūs daiktai, ypač čiulptukas. Askaridžių kiaušinėlius gali pernešti musės, katės, šunys. Vyresni vaikai užsikrečia, kai nesilaiko asmens higienos taisyklių, sėda valgyti nepraustomis rankomis, valgo neplautas uogas, vaisius, daržoves.

Kai askaridžių lervos ima skverbtis į žarnas, pradeda skaudėti pilvą, vaiką pykina, jis vemia. Skausmai būna įvairaus intensyvumo. Tada vaikas blogai valgo, miega, pasidaro nervingas, blogos nuotaikos, pablykšta, greitai pavargsta, kitas net griežia dantimis. Kartais vaikai kosti, atsiranda į dilgėlinę panašus išbėrimas. Pagaliau, kai žarnyne yra daug askaridžių, jos gali susitelkti vienoje vietoje ir, susipynusios į kamuolį, užkimšti žarną.

Vaikui vemiant, askaridės iš plonosios žarnos per skrandį, stemplę gali patekti į kvėpuojamąją gerklę ar plaučius, ir jis (ypač mažas vaikas) gali uždusti. Pastebėjusios vaiko negalavimą, negydykite jokiomis naminėmis priemonėmis, nes daugelis jų yra nuodingos.

Plaukagalviai. Tai 3-5 cm ilgio kirmėlės. Užkrato šaltinis – kirmėlių turintis žmogus. Užsikrečiama taip pat kaip askaridėmis, ir ligos požymiai tokie patys kaip sergant askaridoze, tik mažiau ryškūs.

Article Categories:
Sveikata

Comments are closed.