Bal 29, 2024
59 Views
Komentavimas išjungtas įraše Šluotinis raipstas (Scotch broom) daugiametis krūmas

Šluotinis raipstas (Scotch broom) daugiametis krūmas

Written by

Šluotinis raipstas (Cytisus scoparius) – daugiametis krūmas, garsėjantis ryškiai geltonais žiedais ir žaliais lapais. Pateikiame keletą patarimų, kaip prižiūrėti Šluotinį raipstą:

Vieta: Šluotinis raipstas gerai auga saulėje ir gerai drenuotoje dirvoje. Užtikrinkite, kad per dieną jis gautų bent 6 valandas saulės šviesos. Šluotinis augalas toleruoja įvairius dirvožemio tipus, įskaitant skurdų, smėlėtą ar akmenuotą dirvožemį, tačiau jam netinka šlapia ar užliejama dirva.

Laistymas: Iš pradžių, pasodinę Šluotinis raipstas, turėtumėte reguliariai laistyti, kad padėtų įsitvirtinti šaknims. Įsitvirtinęs augalas yra gana atsparus sausrai, todėl jo nereikia dažnai laistyti. Laistykite tik ilgai trunkančių sausrų metu.

Genėjimas: Po žydėjimo genėkite Šluotinis raipstas, kad išlaikytumėte jo formą ir paskatintumėte krūmijimąsi. Pašalinkite nudžiūvusias, pažeistas ar ligotas šakas. Genėdami būkite atsargūs, nes Šluotinis raipstas turi aštrių dyglių.

Tręšimas: Šluotinis raipstas paprastai nereikalauja intensyvaus tręšimo. Jei dirvožemis skurdus, pavasarį galite įterpti subalansuotų trąšų. Tačiau venkite per didelio tręšimo, nes jis gali paskatinti didesnį lapijos augimą žiedų sąskaita.

Mulčiavimas: mulčio sluoksnis aplink augalo pagrindą padeda išlaikyti drėgmę dirvoje, slopina piktžoles ir reguliuoja dirvos temperatūrą. Mulčias taip pat palaipsniui suyra ir papildo dirvožemį organinėmis medžiagomis.

Kenkėjai ir ligos: Šluotinis raipstas yra gana atsparus kenkėjams ir ligoms. Tačiau kartais jį gali pažeisti amarai, voratinklinės erkės ar vikšrai. Reguliari augalo apžiūra gali padėti anksti aptikti kenkėjus ir spręsti jų problemas. Be to, užtikrinkite gerą oro cirkuliaciją aplink augalą, kad išvengtumėte grybinių ligų.

Dauginimas: Šluotinis raipstas gali būti dauginamas sėklomis arba minkštųjų medžių auginiais vėlyvą pavasarį arba vasaros pradžioje. Prieš sodinimą sėklas reikėtų skarifikuoti (lengvai subraižyti), kad geriau sudygtų.

Parama: Jauniems Šluotinis raipstas augalams, kol jie įsitvirtins ir išvystys stiprią šaknų sistemą, gali būti naudinga juos paremti.

Invazinis potencialas: Kai kuriuose regionuose Šluotinis raipstas laikomas invazine rūšimi. Prieš sodindami pasitarkite su vietos valdžios institucijomis, kad įsitikintumėte, jog jūsų vietovėje ji nekelia problemų. Jei ji invazinė, apsvarstykite alternatyvias vietines rūšis.

Žiemos priežiūra: Įsikūrę Šluotinis raipstas augalai paprastai yra ištvermingi ir atlaiko žemą temperatūrą. Tačiau jei žiemos itin atšiaurios, galite apsaugoti augalą mulčiuodami aplink pagrindą, kad izoliuotumėte šaknis.

Laikydamiesi šių priežiūros patarimų, padėsite savo Šluotinio raipsto augalui klestėti ir kasmet skleisti nuostabius geltonus žiedus.

Šluotinis raipstas, moksliškai vadinamas Cytisus scoparius, priklauso Fabaceae šeimai ir yra kilęs iš Europos ir Vakarų Azijos. Nors terminas “Šluotinis raipstas” paprastai reiškia Cytisus scoparius rūšį, yra keletas šios rūšies kultivarų ir veislių, kurių kiekviena pasižymi savitomis savybėmis. Štai kelios dažniausiai pasitaikančios Šluotinis raipstas rūšys:

Cytisus scoparius ‘Moonlight’: Ši veislė pasižymi ryškiai geltonais žiedais, kurie senstant tampa šviesiai geltoni. Ji pasižymi sparčiu augimu ir gali pasiekti 5-6 pėdų aukštį.

Cytisus scoparius ‘Lena’: ‘Lena’ – kompaktiška veislė aukso geltonumo žiedais. Jos augimo pobūdis santūresnis, todėl tinka auginti mažesniuose soduose ar konteineriuose.

Cytisus scoparius ‘Burkwoodii’: ‘Burkwoodii’ – nykštukinė veislė lenktomis šakomis ir ryškiai geltonais žiedais. Paprastai užauga iki 2-3 pėdų aukščio ir pločio, todėl idealiai tinka apželdinti apvadus ar alpinariumus.

Cytisus scoparius ‘Andreanus’: Šios veislės žiedai oranžiškai geltoni su raudonu atspalviu. Palyginti su rūšimi, ji auga šiek tiek kompaktiškiau ir pasiekia 3-5 pėdų aukštį.

Cytisus scoparius ‘Albus’: ‘Albus’ – baltais žiedais žydinti Šluotinis raipstas veislė, ryškiai kontrastuojanti su rūšiai būdingais geltonais žiedais. Augimo pobūdis panašus į rūšies ir siekia 6-8 pėdų aukštį.

Cytisus scoparius ‘Goldfinch’: ‘Goldfinch’ – tai veislė ryškiai geltonais žiedais ir stačiu augimu. Paprastai užauga iki maždaug 5 pėdų aukščio ir yra vertinamas dėl gausių žiedų.

Cytisus scoparius ‘Firefly’: ‘Firefly’ – kompaktiška veislė ryškiai geltonais žiedais ir krūminiu augimu. Jis tinka auginti mažesniuose soduose arba kaip žema gyvatvorė.

Tai tik keli pavyzdžiai iš daugybės Šluotinio raipsto veislių ir kultivarų. Rinkdamiesi rūšį savo sodui, atsižvelkite į tokius veiksnius kaip dydis, žiedų spalva ir augimo pobūdis, kad išsirinktumėte geriausiai jūsų pageidavimus ir auginimo sąlygas atitinkančią rūšį. Be to, visada įsitikinkite, kad pasirinktas augalas tinka jūsų klimatui ir nėra invazinis jūsų regione.

Šluotinis raipstas (Cytisus scoparius) genėjimas svarbus norint išlaikyti jo formą, skatinti žydėjimą ir kontroliuoti dydį. Pateikiame keletą patarimų, kaip veiksmingai genėti Šluotinis raipstas:

Laikas: Šluotinis raipstas genimas po to, kai baigia žydėti, paprastai pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje. Tokiu laiku galėsite džiaugtis žiedais ir augalas turės laiko susiformuoti pumpurus kitų metų žydėjimui.

Pašalinkite nudžiūvusią ar ligotą medieną: pirmiausia apžiūrėkite augalą, ar nėra nudžiūvusių, pažeistų ar ligotų šakų. Švariomis, aštriomis genėjimo žirklėmis atsargiai pašalinkite šias šakas iki pagrindinio stiebo arba šoninės šakos.

Retinkite per tankiai augančius augalus: Laikui bėgant Šluotinis raipstas gali tapti tankus ir perpildytas. Retinkite vidines šakas, kad pagerintumėte oro cirkuliaciją ir šviesos skvarbą. Tai padeda išvengti ligų ir skatina naują augimą nuo augalo pagrindo.

Formuokite augalą: Šluotinis raipstas natūraliai išlenktas ir grakštus. Jo formą galite palaikyti arba pagerinti, pasirinktinai genėdami šakas, kad būtų subalansuota ir patraukli forma. Venkite per daug karpyti seną medieną, nes tai gali sumažinti žydėjimą kitais metais.

Genėkite silpnai augančias šakas: Jei tam tikros šakos pasidarė neaukštos arba pernelyg ilgos, galite jas nugnybti iki šoninio pumpuro arba šakų jungties. Taip paskatinsite vešlesnį augimą ir neleisite augalui tapti per daug išsikerojusiam.

Stebėkite žydinčią medieną: Šluotinis raipstas paprastai žydi ant ankstesniais metais išaugintos medienos. Kad nepašalintumėte galimų žiedinių pumpurų, būkite atsargūs ir per stipriai negręžkite tų vietų, kuriose matote naujo augimo požymių ar besiformuojančių pumpurų.

Atkreipkite dėmesį į erškėčius: Šluotinis raipstas gali turėti aštrių spyglių palei šakas, todėl genėdami dėvėkite pirštines ir ilgas rankoves, kad apsaugotumėte rankas ir plaštakas.

Nuvalykite šiukšles: Po genėjimo pašalinkite aplink augalo pagrindą esančias atraižas ir šiukšles, kad sumažintumėte kenkėjų ir ligų riziką.

Stebėkite augimą: Visą vegetacijos sezoną stebėkite, kaip auga jūsų Šluotinis raipstas. Gali prireikti nedidelio priežiūros genėjimo, kad augalas būtų tvarkingas ir netaptų per daug kojų ar neišsiplėtotų.

Laikydamiesi šių genėjimo patarimų, galite padėti išlaikyti Šluotinio raipsto sveikatą ir išvaizdą, kartu skatindami gausų žydėjimą kiekvienais metais.

Šluotinis raipstas (Cytisus scoparius) gali būti dauginamas keliais būdais: sėklomis, auginiais ir sluoksniavimu. Štai kaip galite dauginti Šluotinis raipstas:

Dauginimas iš sėklų:

Šluotinis raipstas: subrendusias sėklų ankštis nuo Šluotinis raipstas augalo rinkite vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje, kai jos tampa rudos ir pradeda skilinėti.
Išimkite sėklas iš ankščių ir lengvai subraižykite sėklų apvalkalą švitriniu popieriumi arba pjūkleliu. Tai padeda suardyti sėklų apvalkalą ir pagerina daigumą.
Rudenį arba anksti pavasarį pasėkite skarifikuotas sėklas į vazonėlius arba lovelius, pripildytus gerai drenuojančio sėklų mišinio.
Dirva turi būti nuolat drėgna, bet nepermirkęs, o vazonėliai pastatyti saulėtoje vietoje.
Dygimas gali užtrukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Kai daigai išleidžia kelis tikruosius lapus, juos galima persodinti į atskirus indus arba tiesiai į sodą.
Dauginimas iš auginių:

Vėlyvą pavasarį arba vasaros pradžioje nuo Šluotinis raipstas augalo paimkite minkštųjų medžių auginių. Rinkitės sveikus, nežydinčius 4-6 cm ilgio ūglius.
Aštriomis, švariomis genėjimo žirklėmis nukirpkite stiebą tiesiai po lapų mazgu. Pašalinkite visus lapus iš apatinės pjūvio pusės.
Kad paskatintumėte šaknų vystymąsi, įmerkite nupjautą pjūvio galą į įsišaknijimo hormono miltelius.
Auginius sodinkite į indus, pripildytus gerai drenuojamos šaknų terpės, pavyzdžiui, perlito arba durpių ir perlito mišinio.
Palaikykite nuolatinę dirvos drėgmę ir šildykite dugną (jei įmanoma), kad skatintumėte šaknų augimą.
Kai šaknys išleis šaknis (tai gali užtrukti keletą savaičių), įsišaknijusius auginius persodinkite į atskirus vazonus arba tiesiai į sodą.
Dauginimas sluoksniuojant:

Pasirinkite žemą, lanksčią Šluotinis raipstas augalo šaką, kurią galima nulenkti iki žemės ir nenulūžti.
Padarykite nedidelę žaizdelę arba nudraskykite žievę šakos apačioje, kur ji liečiasi su dirvožemiu.
Po sužalota šakos dalimi iškaskite negilią tranšėją ir užkaskite ją į dirvą, palikdami atvirą galą.
Užkastą šakos dalį pritvirtinkite nedideliu akmeniu arba kuolu, kad ji nesiliestų su dirvožemiu.
Aplink užkastą šaką nuolat palaikykite drėgną dirvožemį, ir per kelis mėnesius šaknys turėtų pradėti augti.
Kai šaknys susiformuos, šakelę atskirkite nuo motininio augalo ir persodinkite naująjį augalą į norimą vietą.
Šluotinio raipsto dauginimas gali būti naudingas būdas išplėsti savo sodą arba pasidalyti augalais su draugais ir kaimynais. Kad ir kokį metodą pasirinktumėte, būkite kantrūs ir tinkamai prižiūrėkite, kad dauginimas būtų sėkmingas.

Kas yra Šluotinis raipstas?
Šluotinis raipstas yra daugiametis krūmas, kilęs iš Europos ir Vakarų Azijos. Jis žinomas dėl savo
ryškiai geltonais žiedais ir žaliais lapais. Jis priklauso Fabaceae šeimai.

Kokio aukščio užauga Šluotinis raipstas?
Šluotinis raipstas paprastai užauga nuo 5 iki 10 pėdų (1,5 iki 3 metrų) aukščio, tačiau kai kurios veislės gali būti žemesnės arba aukštesnės.

Kada žydi Šluotinis raipstas?
Šluotinis raipstas paprastai žydi nuo pavasario pabaigos iki vasaros pradžios, skleisdamas gausias geltonų žiedų kekes.

Ar Šluotinis raipstas yra invazinis?
Taip, Šluotinis raipstas laikomas invazine rūšimi daugelyje regionų už jo gimtojo arealo ribų. Jis gali sparčiai plisti ir išstumti vietinę augmeniją, todėl gali sutrikti ekologinė pusiausvyra.

Kaip kontroliuoti Šluotinis raipstas savo sode?
Šluotinio raipsto kontrolė gali būti sudėtinga dėl gausiai auginamų sėklų ir gilios šaknų sistemos. Taikomi šie metodai: rankomis išrauti daigus, nupjauti arba nušienauti subrendusius augalus prieš jiems pražystant ir naudoti herbicidus (atsargiai ir laikantis vietos taisyklių).

Ar Šluotinis raipstas yra toksiškas?
Taip, Šluotinis raipstas turi nuodingų alkaloidų, kurie gali būti kenksmingi. Laikoma, kad suvartotas dideliais kiekiais jis yra nuodingas žmonėms ir gyvuliams.

Ar Šluotinis raipstas gali būti auginamas konteineriuose?
Taip, Šluotinis raipstas gali būti auginamas konteineriuose, ypač nykštukinės arba kompaktiškos veislės. Naudokite gerai drenuojantį vazonų mišinį ir pasirūpinkite, kad indas turėtų drenažo angas, kad neužsiterštų vandeniu.

Ar Šluotinis raipstas pritraukia apdulkintojus?
Taip, Šluotinio raipsto žiedai patrauklūs bitėms ir kitiems apdulkintojams, todėl šis augalas yra naudingas vietos ekosistemoms palaikyti.

Kaip genėti Šluotinis raipstas?
Nupjaukite Šluotinis raipstas po žydėjimo, kad išlaikytumėte jo formą, pašalintumėte nudžiūvusią ar ligotą medieną ir paskatintumėte krūminį augimą. Venkite stipraus genėjimo į seną medieną, nes tai gali sumažinti žydėjimą kitais metais.

Ar galima auginti Šluotinis raipstas iš sėklų?
Taip, Šluotinis raipstas gali būti auginamas iš sėklų. Vasaros pabaigoje arba rudenį surinkite subrendusias sėklų ankštis, sėklas išskobkite ir pasėkite į gerai drenuojamą sėklų mišinį. Dygimas gali užtrukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.

Prieš sodindami Šluotinis raipstas nepamirškite patikrinti vietos taisyklių, nes jūsų vietovėje jis gali būti invazinis. Be to, su augalu elkitės atsargiai dėl jo dygliuotų šakų ir nuodingų savybių.

Šluotinis raipstas (Cytisus scoparius) paprastai yra atsparus daugumai kenkėjų ir ligų, tačiau kartais gali kilti problemų. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių kenkėjų, ligų ir problemų, galinčių paveikti Šluotinis raipstas:

Dažniausiai pasitaikantys kenkėjai:

Amarai: Šie maži, sultis siurbiantys vabzdžiai gali susitelkti ant Šluotinis raipstas naujo augimo, todėl lapai susisuka ir deformuojasi. Paprastai juos galima suvaldyti insekticidiniu muilu arba neemo aliejumi.

Voratinklinės erkės: Šie maži kenkėjai, maitindamiesi augalų sultimis, gali sukelti lapų pageltimą ir dėmėtumą. Voratinklinės erkės klesti sausoje aplinkoje, todėl padidinus drėgmę arba naudojant insekticidinį muilą galima lengviau suvaldyti užkratą.

Vikšrai: Kai kurios vikšrų rūšys gali maitintis Šluotinis raipstas lapais ir sukelti defoliaciją. Vikšrai gali būti naikinami rankomis arba naudojamas Bacillus thuringiensis (Bt) insekticidas.

Dažniausiai pasitaikančios ligos:

Šaknų puvinys: Šaknų puvinį, kurį sukelia grybeliniai patogenai, gali sukelti perteklinis laistymas arba prastai drenuojama dirva. Simptomai – vytimas, lapų geltonavimas ir sulėtėjęs augimas. Kad išvengtumėte šaknų puvinio, pagerinkite dirvos drenažą ir venkite perteklinio laistymo.

Miltligė: ši grybelinė liga pasireiškia kaip baltas miltelių pavidalo sluoksnis ant lapų, stiebų ir žiedų. Ji klesti drėgnoje aplinkoje, kai blogai cirkuliuoja oras. Pašalinkite pažeistas augalų dalis ir purkškite fungicidais, kad suvaldytumėte miltligę.

Išnykimas: Išnykimas gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, įskaitant aplinkos stresą, grybines infekcijas arba netinkamą genėjimą. Kad išvengtumėte išgulimo, genėkite pažeistas šakas iki sveikų audinių ir užtikrinkite tinkamą kultūrinę priežiūrą.

Dažniausiai pasitaikančios problemos:

Prastas žydėjimas: Šluotinis raipstas gali negauti gausių žiedų, jei negauna pakankamai saulės šviesos arba jei genimas netinkamu laiku. Pasirūpinkite, kad augalas gautų daug saulės, ir genėkite iškart po žydėjimo, kad paskatintumėte žydėjimą kitais metais.

Kojingas augimas: Šluotinis raipstas gali tapti kojų augalu, jei negauna pakankamai saulės šviesos arba jei yra nereguliariai genimas. Jei genėsite ilgas, kojomis apaugusias šakas ir užtikrinsite pakankamą saulės šviesą, padėsite išlaikyti vešlų ir kompaktišką augalą.

Invazyvumas: Kai kuriuose regionuose Šluotinis raipstas laikomas invazine rūšimi, kuri gali išstumti vietinę augmeniją. Prieš sodindami Šluotinis raipstas pasitarkite su vietos valdžios institucijomis, kad įsitikintumėte, jog jūsų vietovėje jis nekelia problemų.

Nedelsdami spręsdami šiuos dažniausiai pasitaikančius kenkėjus, ligas ir problemas, galite padėti išlaikyti Šluotinis raipstas sveiką ir klestintį savo sode. Reguliari stebėsena ir tinkama auginimo praktika gali padėti užkirsti kelią problemoms ir jas valdyti.

Article Categories:
Augmenija

Comments are closed.