Kaštonas yra 15-30 m aukščio dekoratyvinis medis. Lapai rutuliški arba kiaušiniški. Kamieno, senų šakų žievė pilkai ruda ir surūdijusi. Jauni ūgliai lygūs, gelsvi arba rausvai rudi. Lapai piriforminiai sudėtiniai. Lapeliai 5-7 dantytais kraštais. Žiedai gelsvai balti, netaisyklingi, susitelkę stačiose kekėse. Vaisius – žalia apvali dėžutė, apaugusi dideliais spygliais. Sunokusi dėžutė plyšta. Viduje yra didelė tamsiai ruda sėkla – kaštonas. Žydi gegužės-birželio mėn., o prinoksta rugsėjo-spalio mėn.
Pavasarį kaštonai džiugina akį nuostabiais žiedais, o prinokę vaisiai skelbia rudens pabaigą. Liaudies medicina ruošia žiedų ir vaisių antpilus ir ekstraktus, kurie turi sutraukiančių savybių. Kaštonas dažnai minimas kaip gera priemonė nuo venų varikozės.
Vartojant dideles kaštonų preparatų dozes gali atsirasti inkstų ir kepenų sutrikimų. Apsinuodijus šiuo augalu atsiranda pykinimas, orientacijos praradimas ir paralyžiaus atvejai. Kaštonų preparatai mažina kraujo krešėjimą. Nevartoti nėščioms ir žindančioms moterims.
Poveikis Kaštonų preparatai slopina uždegimą, gerina venų tonusą, gydo venų varikozę ir hemorojų. Taip pat vartojami širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti. Jis didina kapiliarų sienelių elastingumą, gerina kraujotaką ir mažina edemą. Kartais vartojamas trombozės profilaktikai. Taip pat vartojamas celiulitui, viduriavimui, karščiavimui, prostatos sutrikimams gydyti.
Naudojimas Spirituota lapų, žiedų ar vaisių ištrauka vartojama kojų venų varikozei ir audinių patinimui gydyti. Spirito ištrauka arba šviežios žiedų sultys vartojamos nuo hemorojaus, vidurių užkietėjimo. Lapų ar žievės arbata padeda nuo podagros, tuberkuliozės ir virškinimo sutrikimų.
Susmulkintų kaštono vaisių spiritinė arba acto ištrauka, užpilta spiritu, padeda nuo sąnarių skausmo. Kaštonų žiedų rinkimas ir laikymas Daugelis šio augalo dalių naudojamos medicinoje. Pavasarį nuo tvirtų kaštono šakų lupama žievė, renkami lapai ir žiedai, o rudenį renkami žali ir prinokę vaisiai. Žiedynai renkami birželio pradžioje. Vaistinė žaliava ruošiama renkant atskirus žiedus ir džiovinant pavėsyje.
Paplitimas Šis medis į Lietuvą atvežtas iš Balkanų. Jis gana dažnas parkuose ir prie sodybų. Veikliosios medžiagos Kumarinai, flavonoidai, saponinai (aescinas 3-10 %), taninai, aminorūgštys.
Šaltinis – https://lt.wikipedia.org/wiki/Ka%C5%A1tonas