Katžolė – dekoratyvinis ir vaistinis augalas, kuris džiovintas tinka puokštėms, arbatoms ir net vabzdžiams atbaidyti.
Katžolė yra daugiametė 5-30 cm aukščio gėlė. Šakniastiebiai sumedėję, horizontalūs ir ploni. Stiebai yra vienas arba keli, statūs ir nešakoti. Pamatiniai lapai lopinėlio formos, susitelkę į šluotelę, stiebiniai lapai linijiški arba lancetiški, išoriškai languoti. Stiebai ir apatinės lapų pusės padengtos baltais pūkais. Žiedkočiai balti ir rausvi, vienaląsčiai, susitelkę stiebo viršūnėje į išsibarsčiusias šluoteles ar kekes.
Dvimetė katžolė Lietuvoje paplitusi. Ji mėgsta šviesias, saulėtas vietas, daugiausia auga pušynuose, sausose pievose ir šlaituose. Žydi gegužės-liepos mėnesiais. Sėklos subręsta rugsėjo mėnesį.
Neišsiskleidę žiedynai renkami vaistams. Peržydėjusios arba nudžiūvusios uogos maistui netinka. Galima naudoti ir visą antžeminę dalį. Ji nupjaunama, kai augalas žydi. Džiovinama lauke, pavėsyje arba tamsioje, gerai vėdinamoje patalpoje.
Žiedai arba vaistažolių užpilas vartojamas kraujavimui skrandyje, žarnyne, gimdoje, dantenose ir nosyje stabdyti. Žiedų užpilas taip pat turi tulžį skystinančių savybių, todėl mišinyje (lygiomis dalimis) su ožragės žole vartojamas nuo hepatito ir cholecistito. Vaikams dideliais kiekiais daromos vonios nuo egzemos ar geltos.
Užpilas gaminamas taip: valgomasis šaukštas susmulkintos žaliavos užpilamas stikline vandens ir užvirinamas. Po pusvalandžio nukošiama. Geriama po 1 valgomąjį šaukštą kas 3 valandas. Apniukusią vasaros dieną ėjau siauru žvyrkeliu, vingiuojančiu netoli ežero. Iš tolo pastebėjau geltoną pievą, kurioje nesimatė jokių kitų žolių. Eidamas jau spėliojau, kas galėtų augti tokioje atviroje ir smėlėtoje vietoje. Priėjęs arčiau, atpažinau brakonierius, kurie žydėjo.
Patartina nevartoti esant inkstų akmenligei, tulžies pūslės latakų susiaurėjimui. Vaistinės savybės Vaistinis augalas katilėlis Iš katžolės pagaminti preparatai vartojami sergant kepenų ir tulžies ligomis. Skatina tulžies išsiskyrimą, didina skrandžio sekreciją. Žinomos kraujavimą stabdančios augalo savybės.
Rinkimas ir laikymas Šis augalas yra įtrauktas į draudžiamų ir ribojamų augalų sąrašą, todėl jį galima rinkti tik asmeniniam naudojimui ir nedideliais kiekiais.
Vaistiniam naudojimui nuskinkite augalo žiedus su 2 cm ilgio koteliu. Jie džiovinami pavėsyje arba džiovykloje iki 35 °C žemoje temperatūroje. Tinkamai paruošta žaliava yra sausa, geltona, kartaus skonio ir silpno kvapo.
Paplitimas Smiltyninė bromė gerai auga smėlingose dirvose, tačiau jai reikia atviros vietos. Ji aptinkama sausose, nedirbamose pievose, smėlėtuose šlaituose arba pamiškėse. Kiti naudojimo būdai Iš šiaudų galima džiovinti sausas puokštes arba verbenas. Dedami į spintas kandims atbaidyti.
Remtasi – https://lt.wikipedia.org/wiki/Kat%C5%BEol%C4%97