Vaistinė dirvuolė – daugiametė, 30-120 cm aukščio gėlė. Stiebas status, nešakotas, apaugęs plaukeliais. Lapai sudėtiniai, sudėtiniai, protarpiais nesuporuoti, plunksniški, link žiedyno mažėjantys, prie pagrindo sudarantys rozetę. Viršutinė lapų pusė tamsiai žalia, apatinė – balkšvai žalia, gausiai padengta plaukeliais. Žiedai geltoni, susitelkę į varpelio formos kekę. Šakniastiebis trumpas ir storas. Vaisius rievėtas, padengtas šereliais.
Paplitęs visoje Lietuvoje. Auga laukuose, pamiškėse, krūmynuose, pievose, šlaituose, dirvonuose. Mėgsta sausas ir saulėtas vietas. Žydi birželio-rugpjūčio mėnesiais. Vaistinė žaliava yra antžeminė augalo dalis. Žiedai skinami liepos mėnesį, prieš sunokstant vaisiams.
Džiovinama paskleidžiant plonu sluoksniu nuo saulės apsaugotoje, gerai vėdinamoje patalpoje. Džiovinta žolė turi būti silpno kvapo ir kartaus skonio. Žolės užpilas pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Liaudies medicinoje žolės vandeninės ištraukos geriamos sergant kepenų (hepatitu, tulžies pūslės akmenlige) ir virškinamojo trakto ligomis.
Ekstraktas ruošiamas taip: 1 arbatinis šaukštelis susmulkintos žaliavos užpilamas 200 ml verdančio vandens, 10-15 min. palaikomas uždarame inde ir perkošiamas. Geriama po 100 ml 3 kartus per dieną. Šis preparatas, kuris yra 3 kartus labiau koncentruotas (1 valgomasis šaukštas), vartojamas sergant stomatitu, burnos ertmės ir dantenų gingivitu, taip pat skalaujant skaudančią gerklę. Kompresais gydomi odos pažeidimai.
Augalams peržydėjus geltonus žiedus pakeičia geltonos sėklos, kabančios ant ilgo stiebo. Kartais grįžtant iš pievos jos aptinkamos prilipusios prie drabužių. Nepatartina vartoti dirvinio asiūklio preparatų, kai užkietėję viduriai.
Vaistinės savybės Raugalo vaisiai Dirvinių asiūklių preparatai ruošiami išoriniam ir vidiniam vartojimui. Išoriškai jie vartojami sunkiai gyjančioms žaizdoms ir spuogams gydyti. Burnos skalavimo skysčiais gydomi įvairūs dantenų pažeidimai ir burnos ligos.
Liaudies medicinoje naudojama peršalimo ligoms, tulžies ir inkstų negalavimams gydyti. Sakoma, kad jis stiprina ir tonizuoja organizmą bei stabdo kraujavimą. Užsienio šaltiniuose minima, kad preparatais su Dirvule galima gydyti ir impotenciją. Impotencijai gydyti preparatas gaminamas su pienu, o potencijai mažinti – su alumi [RDT] .
Rinkimas ir laikymas Žolė renkama kaip vaistinė žaliava. Antžeminė dalis nupjaunama prieš augalui pražystant (paprastai liepos mėn.). Surinkta žolė džiovinama paskleidžiant plonu sluoksniu gerai vėdinamoje vietoje. Tinkamai laikoma gali būti naudojama iki 3 metų.
Natūraliai auga Lietuvoje. Paprastai mėgsta sausas, atviras ir saulėtas vietas. Jį rasite augantį palei kaimo kelius, ganyklose ir pievose. Lietuvoje auga 3 rūšys: vaistinis, stačiasis ir kvapusis. Kvapioji yra labai reta ir įtraukta į LRK sąrašą. Gana sunku atskirti vieną rūšį nuo kitos.
Remtasi – https://lt.wikipedia.org/wiki/Vaistin%C4%97_dirvuol%C4%97